Syria: Porozumienie o ewakuacji oblężonych enklaw

  480

  W środę rządy Kataru i Iranu wynegocjowały porozumienie o ewakuacji czterech syryjskich oblężonych miejscowości. Porozumieniu podlegają Zabadani, Madaya, Foua i Kefraya. Ma nim zostać objęte ok. 30 tys. osób.

  Foua i Kefraya to szyickie, prorządowe enklawy położone w prowincji Idlib. Są one oblegane przez radykalne islamistycze ugrupowania od czasu zdobycia stolicy prowincji przez sunnickich rebeliantów w 2015 roku. Obrońcy utrzymują miejscowości od 2 lat dzięki zrzutom dokonywam przez wojska rządowe. Mieszkańcy mają zostać ewakuowani i przetransportowani na tereny pod kontrolą rządu syryjskiego.

  W zamian za likwidację enklaw szyickich w Idlibie ewakuowanie mają zostać Zabadani i Madaya. To dwie miejscowości leżące przy granicy z Libanem, nieopodal Damaszku. Są one oblegane przez armię syryjską i Hezbolllah. Sunnicy rebelianci i ich rodziny zostaną przewiezieni na obszary kontrolowane przez siły protureckie na północy Syrii. Jest to element polityki rządu polegającej na zabezpieczaniu terenów dookoła Damaszku bez konieczności przeprowadzania działań zbrojnych w zurbanizowanym terenie. Wcześniej podobne ewakuacje zostały przeprowadzone w Mu’addamiyat, Qudsaya i Wadi Barada.

  Po ewakuacji miejscowości mają przejść pod kontrolę oblegających stron. Porozumienie wzbudza jednak kontrowersje. Podczas podobnej operacji przeprowadzonej w grudniu 2016 autobusy mające przetransportować ludność zostały spalone przez rebeliantów nieakceptujących porozumienia.

  Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się od starć między protestującymi, a służbami porządkowymi wiosną 2011 roku. Przeobraziło się to w wojnę na pełną skalę między tzw. Wolną Armią Syryjską, a wojskami wiernymi prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Z czasem syryjska zbrojna opozycja została zdominowana przez ugrupowania o charakterze fundamentalistycznym i terrorystycznym. W wyniku konfliktu w północnej Syrii własne siły zbrojne do walk z ISIS utworzyli Kurdowie. Kraj jest dziś podzielony między wojska rządowe kontrolujące najważniejsze miasta i rejony, słabnące Państwo Islamskie obecne w centralnej i wschodniej Syrii, siły kurdyjskie na północy i pozostałe grupy islamistyczne kontrolujące prowincję Idlib i mniejsze enklawy w innych częściach kraju.

  (JS)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here