Japonia chce w 2020 wysłać satelitę na orbitę Marsa

1307

W 2020 roku Japonia będzie chciała umieścić na orbicie Marsa swój pierwszy statek kosmiczny – mikrosatelitę, którego zadaniem będzie wykrywanie wody i tlenu na powierzchni planety oraz w jej atmosferze. Plany te zostały ogłoszone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Produkcją zajmie się Krajowy Instytut Informatyki i Komunikacji (NICT), który jest powiązany z ministerstwem, we współpracy z Uniwersytetem Tokijskim oraz innymi podmiotami.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, satelita znajdzie się na orbicie Czerwonej Planety pod koniec 2020 roku, w okolicach lipca planowany jest jego start. Ważyć będzie do około 100 kilogramów, koszt produkcji szacowany jest w przedziale od setek milionów do miliardów jenów (100 mln jenów to w przybliżeniu 3.5 mln zł).

NICT opracuje czujniki wykrywania wilgoci, które zostaną zamontowane na satelicie. Przewiduje się, iż technologia czujników będzie zastosowana w eksploracji podziemnych zasobów na głębokości do dziesiątek centymetrów pod poziomem powierzchni na Marsie, jego księżycach oraz innych obiektach astronomicznych. Rakieta, która wyniesie mikrosatelitę na orbitę, nie została jeszcze sprecyzowana.

W 1998 Japonia wystartowała sondę badawczą o nazwie Nozomi, która przeleciała w pobliżu Marsa, jednak ze względu na awarię istotnych urządzeń wewnętrznych w 2003 roku Instytut Kosmosu i Nauk Astronomicznych japońskiej agencji kosmicznej (JAXA) odpuścił pomysł umieszczenia jej na orbicie planety.

JAXA ma nadzieję, że do 2020 uda jej się odpalić inną sondę badawczą, aby zebrać próbki z jednego z księżyców Czerwonej Planety i przywieźć je na Ziemię.

Jedynymi krajami, którym jak dotychczas udało się umieścić co najmniej jednego satelitę na orbicie Marsa, są Stany Zjednoczone(3)[7], ZSRR*(0)[4], Rosja*(2)[2] oraz Indie(1)[1] <w nawiasach okrągłych () liczba aktywnych satelitów, w kwadratowych [] liczba zsumowana z już nieaktywnymi>.

(so)


* zarówno Związek Radziecki, jak i, po jego rozpadzie, Rosja umieszczały swoje satelity na orbicie Marsa

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here