Li Keqiang o nowym szefie administracji Hongkongu

572

W Hongkongu wybrano nowego szefa administracji. W głosowaniu, które odbyło się 26 marca, wygrała popierana przez ponad 66% elektorów Carrie Lam Cheng Yuet-ngor. Po raz pierwszy w historii regionu najwyższy urząd będzie sprawowała kobieta.

Trzydziestego pierwszego marca premier Li Keqiang podpisał dokumenty administracyjne, mianując tym samym Lam piątym szefem administracji Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu (HSAR). Ma ona złożyć przysięgę 1 lipca 2017 roku.

Premier uważa, że zdecydowane zwycięstwo Lam, która uzyskała 777 z 1163 ważnych głosów, pokazuje, jak wysokim zaufaniem darzą ją wyborcy.

Wybory zostały przeprowadzone w zgodzie z decyzjami podjętymi przez Stały Komitet OZPL, Ustawą Zasadniczą oraz prawem wyborczym Hongkongu, powiedział Li na oficjalnym spotkaniu Rady Państwa, które odbyło się w piątek w Pekinie.

Według Ustawy Zasadniczej, szef administracji sprawuje pełnię władzy w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu. Jak podkreślił Li, rząd centralny nadal zamierza wdrążać zasadę „jeden kraj, dwa systemy”. Dzięki regule, która mówi, że Hongkongiem zarządzają osoby pochodzące z tego regionu, panuje tam duży stopień autonomii. Premier zapewnił, że rząd centralny będzie działał w zgodzie z Konstytucją i Ustawą Zasadniczą Hongkongu, a zasada „jeden kraj, dwa systemy” nigdy nie zostanie naruszona.

Li zobowiązał się także w pełni wspierać szefa administracji i cały rząd HSAR, by, działając zgodnie z prawem, rozwijali gospodarkę oraz poprawiali standard życia mieszkańców Hongkongu. Dodał także, że Rada Państwa wspiera współpracę między Hongkongiem i kontynentem, a rząd centralny ma zamiar wykorzystać specjalny status Hongkongu w pogłębianiu rozwoju gospodarczego i procesie otwierania się kraju.

Premier wierzy, że Lam będzie jednoczyć rząd Hongkongu i mieszkańców regionu we wszystkich dziedzinach życia. Ma to zapewnić utrzymanie długoterminowego dobrobytu i stabilności w HSAR, a także zapewnić lepszą przyszłość.

W Rządowym Raporcie Pracy, który Li przedstawił członkom OZPL 5 marca, zaznaczono, że szefowie administracji oraz rządy Hongkongu i Makao mają pełne wsparcie rządu w „sprawowaniu rządów opartych na prawie, zwiększaniu ich gospodarek, poprawie dobrobytu ludzi, wspieraniu demokracji i promowaniu harmonii społecznej”.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here