Ai Weiwei „stawia ogrodzenia” na wskroś Nowego Jorku

967

Chiński artysta sztuki współczesnej, Ai Weiwei, będzie „budował ogrodzenia” w całym Nowym Jorku w ramach kolejnego projektu artystycznego, który ma na calu wywołanie refleksji na temat tego jak traktujemy siebie nawzajem.

Projekt „Good Fences Make Good Neighbors”, zlecony przez Public Art Fund w Nowym Jorku, obejmie 100 ogrodzeń i instalacji w różnych miejscach w  mieście, w tym na Manhattanie, w Queens i na Brooklynie. Wystawa ma zostać otwarta 12 października 2017 roku na 10-lecie istnienia organizacji. Ai mówi, że zainspirował się klasycznym wierszem „Naprawianie muru” Roberta Frosta oraz ostatnimi wydarzeniami i własnym pobytem w mieście. Artysta, który sam mieszkał w Nowym Jorku w latach 80 XX wieku, mówi, że projekt ten jest reakcją na „odejście od podstawowej i niezbędnej postawy otwartości” w polityce Stanów Zjednoczonych.

– „Kiedy upadł Mur Berliński, na świecie było 11 państw posiadających mury graniczne” – mówi Ai. – „Do 2016 roku liczba ta wzrosła do 70. Obserwujemy wzrost nacjonalizmu, zwiększenie się ilości zamkniętych granic, postawę wykluczenia wobec migrantów i uchodźców, ofiar wojen i globalizacji”.

Wystawa ma przypomnieć Nowojorczykom, że chociaż bariery mogą nas dzielić, musimy się zjednoczyć, aby mieć znaczący wpływ na większą społeczność. Nowy Jork od dawna był bramą do Stanów Zjednoczonych dla milionów imigrantów poszukujących lepszego życia i od dawna korzystał z ich pracy i usług w każdej dzielnicy.

Od kiedy rząd chiński oddał artyście jego paszport w 2015 roku, ten spędza dużo czasu w obozach dla uchodźców na całym świecie. Odwiedził m.in. grecką wyspę Lesbos, aby udokumentować trudną sytuację ludzi uciekających z Bliskiego Wschodu. W marcu obecnego roku umieścił instalację „Law of the Journey” w Galerii Narodowej w Pradze, przedstawiającą zmagania emigrantów.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here