Chiny: zwiększa się liczba dawców narządów

1125

Jak podano podczas zorganizowanego w Szanghaju wydarzenia upamiętniającego dawców narządów, niemal 170,000 osób zarejestrowało się w ubiegłym roku w Chinach do przekazania swoich organów po śmierci.

W marcu 2010 roku Chiński Czerwony Krzyż oraz ówczesny Minister Zdrowia zapoczątkowali system dawstwa narządów, zachęcając obywateli do dobrowolnego przekazywania swoich narządów po śmierci, jako sposób na uratowanie czyjegoś życia. W ciągu ostatnich siedmiu lat system ten stale się rozwijał, w efekcie czego stał się głównym systemem dla dawców organów.

Jak poinformowano podczas ceremonii, na przestrzeni lat świadomość oraz poparcie społeczeństwa wobec przekazywania organów po śmierci znacząco się poprawiła, a liczba ludzi rejestrujących się jako dawców stale rośnie.

W 2016 roku zanotowano blisko dwukrotny wzrost liczby przekazanych narządów w stosunku do poprzedniego roku. Co więcej, w zeszłym roku ponad 104 000 osób zarejestrowało się, by zostać dawcą, co daje liczbę prawie trzykrotnie wyższą niż w roku 2015.

Piątkowa ceremonia w Szanghaju miała również na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat przekazywania organów po śmierci. Podczas wydarzenia wskazano także, że rozwój systemu dawstwa narządów wciąż jest w swojej początkowej fazie i zmienia się w różnych obszarach. Ponadto zapowiedziano, że w przyszłości zostanie podjętych więcej długoterminowych działań w celu wsparcia rozwoju systemu.

W trakcie ceremonii, za swój szczególny wkład w prace dotyczące dawstwa narządów w Chinach, uhonorowano Huang Jiefu, przewodniczącego Chińskiego Komitetu ds. Dawstwa Narządów i Transplantacji.

(sz)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here