Pierwszy na świecie przeszczep komórek iPS od dawcy przeprowadzony w Japonii

811

W Kobe zespół medyczny, któremu przewodniczył instytut badawczy Riken oświadczył, że 28 marca przeprowadził pierwszą na świecie transplantację komórek siatkówki stworzonych ze sztucznie uzyskanych komórek macierzystych (iPS) pozyskanych od innego dawcy. Używając iPS, pochodzących z zapasów uniwersytetu w Kioto, a nie tych od pacjenta, zespół zmniejszył czas i koszty potrzebne na ich produkcję. Ta operacja otworzyła nowy rozdział w dziedzinie japońskiej medycyny regeneracyjnej, wykorzystującej iPS.

Mający ponad 60 lat mieszkaniec prefektury Hyoga cierpiał na wysiąkową degenerację plamkową, która jest trudną do leczenia chorobą związaną z wiekiem i mogącą doprowadzić do ślepoty. Podczas jednogodzinnej operacji przeprowadzonej popołudniu we wtorek 28 marca, 50 mikrolitrów cieczy zawierającej 250,000 siatkówkowych pigmentów komórek nabłonkowych, została wstrzyknięta w siatkówkę prawego oka pacjenta. Zabieg został przeprowadzony w Centrum Medycznym Ogólnego Szpitala miasta Kobe. Brał w nim udział Yasuo Kurimoto, dyrektor  oddziału okulistyki, który oświadczył dziennikarzom, że operacja przebiegła bez komplikacji.

Szef zespołu, członek ośrodka badawczego Riken, Masayo Takahashi powiedział, że określenie czy operacja zakończyła się sukcesem zajmie kilka lat. Przez najbliższy rok pacjent będzie poddawany obserwacji, a następnie przez kolejne trzy lata badaniom kontrolnym. Według Takahashiego kluczowym wyzwaniem jest sprawowanie nadzoru nad tym czy przeszczep zostanie odrzucony. Do operacji użyto komórek iPS osób, których typy immunologiczne miały mniejsze ryzyko odrzucenia.

W 2014 roku pacjent z chorobą oczu przeszedł transplantację komórek iPS, jednak były one uzyskane z jego własnych tkanek. Wówczas musiał czekać na zabieg 10 miesięcy, a koszt wyniósł 100 milionów jenów (ok. 900,000 dolarów). Dzięki użyciu już wcześniej uzyskanych komórek czas oczekiwania został skrócony do miesiąca, a cena zmniejszyła się do 20 milionów jenów. Zapasy komórek uzyskiwane są poprzez ich zamrożenie. Po rozmrożeniu można je hodować bez problemów i rozmnażać w nieskończoność.

Zespół planuje przeprowadzić podobne operacje na ponad pięciu osobach by zbadać czy przeszczepione tkanki stają się nowotworowe lub są odrzucane przez organizm. Następny zabieg jest planowany w uniwersyteckim szpitalu w Osace.

(wt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here