Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

1541

Korea Północna wystrzeliła w środę rano pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego.

Rakietę wystrzelono z bazy lądowej w okolicach Sinpo w środę 5 kwietnia o godzinie 6:42 czasu lokalnego. Jak poinformował szef gabinetu premiera, Yoshihide Suga, pocisk nie przekroczył wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony oznajmiło, że rakieta przeleciała około 60 kilometrów i w najwyższym punkcie osiągnęła wysokość 189 kilometrów.

W swojej wypowiedzi premier Shinzo Abe zaznaczył, że działania Korei Północnej są jawnym naruszeniem postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu. Zapowiedział też, że podobne prowokacje ze strony Pjongjangu nie będą dłużej tolerowane.

Pocisk został wystrzelony dzień po kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który zapowiedział, że Stany Zjednoczone mogą na własną rękę podjąć działania wobec Korei Północnej. 

Według The Japan Times, temat programu nuklearnego Korei z pewnością będzie jednym z kluczowych punków spotkania prezydenta Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem, które odbędzie się w czwartek i piątek na Florydzie. Ciągłe ćwiczenia z bronią atomową wzbudzają niepokój przywódców wszystkich krajów regionu. W zeszłym miesiącu Korea Północna również wystrzeliła pocisk w kierunku Japonii, co skłoniło przedstawicieli władz do podjęcia rozmów o ulepszeniu systemu obrony rakietowej THAAD. 

 

(kn)

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here