Erdoğan zapowiada kolejną operację wojskową w Syrii

1110

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział nową wiosenną ofensywę przeciwko terrorystom w Syrii. Turecki przywódca określił ją jako drugą fazę operacji „Tarcza Eufratu”.

Erdoğan wspomniał również, że kolejna turecka akcja militarna oprócz Syrii obejmie też Irak. Skomentował także jako niedopuszczalne wywieszenie flagi kurdyjskiej w irackim Kirkuku, przypominając że historycznie jest to turkmeńskie miasto.

Turcja za organizacje terrorystyczne uznaje Państwo Islamskie (ISIS) oraz kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG) w Syrii.  Niedawno Turecka Rada Bezpieczeństwa ogłosiła zakończenie operacji „Tarcza Eufratu” wymierzonej w obydwie organizacje. W wyniku interwencji wojska tureckie kontrolują teren na północ od miasta al-Bab w północnej Syrii, a od wschodu i zachodu graniczą z terenami kontrolowanymi przez kurdyjskie YPG. Nie mają już natomiast możliwości bezpośredniego ataku na ISIS.

Tymczasem we wtorek tureckie śmigłowce intensywnie patrolowały przygraniczne miasto Tab Abyad w Syrii kontrolowane przez YPG.

Turcja rozpoczęła interwencję w północnej Syrii w sierpniu 2016 roku. Celem działań wojskowych było zabezpieczenie granicy poprzez likwidację ISIS i niedopuszczenie do połączenia terenów kontrolowanych przez YPG w północno-wschodniej Syrii z kurdyjskim kantorem Afrin na zachodzie kraju. W wyniku operacji Turcji udało się zablokować możliwość połączenia kurdyjskich terenów. Z drugiej strony nie stłumiono autonomii kurdyjskiej Rożawy. Umocnił się także sojusz między Kurdami, a USA i Rosją.

(JS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here