Uniwersytet w Nagasaki planuje fakultet z badań nad bronią jądrową

898

Uczelnia ogłosiła projekt utworzenia kursu dotyczącego badań nad bronią jądrową.

Władze Uniwersytetu w Nagasaki chcą wprowadzić od 2018 roku seminarium, którego celem będzie zapoznanie studentów z tematyką broni jądrowej. Jak podaje The Asahi Shimbun, kurs ma być międzywydziałowym projektem zawierającym zarówno elementy nauk społecznych, jak i ścisłych.

Program zajęć uwzględnia badania socjologiczne dotyczące wpływu broni atomowej na społeczeństwo, praktyczny aspekt nieproliferacji, czyli zakazu rozpowszechniania ładunków, a także technologiczne podejście do kwestii nuklearnej.

To innowacyjny projekt uczelni, która chce umożliwić studentom systematyczny dostęp do rzetelnych informacji o broni jądrowej, jej działaniu i konsekwencjach, jakie może ze sobą nieść jej użycie oraz o polityce bezpieczeństwa nuklearnego.

Jak dotąd żadna inna placówka nie oferowała podobnych fakultetów, co powiązane jest z zakazem prowadzenia badań w sektorze wojskowym w Japonii. 

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii ustosunkuje się do projektu pod koniec sierpnia bieżącego roku.

 

(kn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here