Prezydent Trump zleca rewizję handlu, która obejmie Japonię i Chiny

1263

Prezydent USA Donald Trump zlecił przeprowadzenie postępowania w sprawie deficytów w handlu. Będzie to pierwsza rewizja, która głównie dotyczyć będzie największych partnerów handlowych Stanów, czyli Japonii i Chin. Jest to element starań nowej administracji rządowej w celu zlikwidowania deficytów i niesprawiedliwych praktyk handlowych.

Jak podaje The Japan Times Japonia i Chiny, jedni z największych partnerów handlowych Stanów, a także inne kraje, z którymi USA ma duże deficyty handlowe zostaną poddane rewizji. Zostało to ogłoszone na tydzień przed spotkaniem Donalda Trumpa z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping’em. Decyzję podjęto również na miesiąc przed pierwszą rundą rozmów ekonomicznych wysokiego szczebla między Stanami i Japonią.

Działania są związane z polityką Trumpa „America First”, która ma bronić interesów Stanów Zjednoczonych i doprowadzić do odrodzenia amerykańskich manufaktur i stworzyć sprawiedliwe warunki dla pracowników. Efekty rewizji mają pomóc wywrzeć presję na Japonii, Chinach i innych partnerach handlowych Stanów, by te jeszcze szerzej otworzyły swoje rynki na amerykańskie produkty i usługi.

Raport dotyczący  zagranicznych barier handlowych, który ukazał się wcześniej w tym roku, krytykuje oba te kraje za praktyki handlowe i utrudnianie dostępu do rynków zbytu. Wyniki raportu pokazują, że w Japonii istnieją istotne ograniczenia dotyczące amerykańskich produktów rolniczych takich jak ryż czy ziarna oraz różne ograniczenia na rynku motoryzacyjnym dla amerykańskich producentów.  Chiny natomiast zostały skrytykowane za produkcję ogromnej nadwyżki stali i aluminium oraz zwiększenie eksportu, co w efekcie uderzyło w globalny rynek i amerykańskich producentów.  Wyniki przeprowadzonej rewizji zostaną przedstawione bezpośrednio prezydentowi Trump’owi w przeciągu 90 dni i będą podstawą do dalszych działań na tym polu.

(aż)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here