Normalizacja stosunków na linii Oslo-Pekin i powrót rozmów o strefie wolnego handlu

1187

Jak podaję Reuters, w piątek 7 kwietnia 2017 rroku Chińska Republika Ludowa (ChRL) oraz Norwegia podpisały w Pekinie memorandum porozumienia w sprawie wznowienia rozmów o utworzeniu strefy wolnego handlu pomiędzy nimi.

Wspomniane memorandum było jednym z sześciu dokumentów, które zostały podpisane po spotkaniu premiera Li Keqianga i pani premier Erny Solberg. Pozostałe dokumenty dotyczyły: wznowienia chińsko-norweskiej współpracy gospodarczej i handlowej, współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej i sportu oraz w sprawie wymiany naukowej i badań.

Wydarzenie to jest warte uwagi, gdyż świadczy o rzeczywistej normalizacji relacji pomiędzy Oslo a Pekinem. Bilateralne stosunki pomiędzy tymi państwami były zdecydowanie napięte po przyznaniu przez Norweski Komitet Noblowski w 2010 r. Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Czterodniowa wizyta norweskiej premier jest pierwszą wizytą na takim poziomie od 10 lat i potwierdza wygłoszone przez ChRL i Norwegię wspólne oświadczenie o normalizacji stosunków z grudnia 2016 r.

Premier Li Keqiang stwierdził: – „Chiny chcą wznowić negocjacje i przeprowadzić nową rundę rozmów w sprawie gospodarczej i handlowej współpracy oraz kontynuować polityczne konsultacje i utworzyć międzyrządowy dialog, dotyczący polityki energetycznej”.

Pani premier Erna Solberg oświadczyła, że: – „Norwegia popiera politykę jednych Chin oraz liczy się z kluczowymi chińskimi interesami i uważa na to, aby wzmocnić wzajemne zaufanie polityczne i długotrwałą przyjaźń. Oslo jest również chętne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie strefy wolnego handlu tak szybko jak tylko będzie to możliwe oraz do poszerzenia bilateralnej współpracy na różnych polach, jak również do wzmocnienia komunikacji w sprawie Arktyki i kwestii regionalnych”.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here