Krwawe zamachy w Egipcie

1235

W niedzielę palmową doszło do dwóch zamachów bombowych na egipskich Koptów. Zginęły co najmniej 43 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie (ISIS).

Według egipskiego ministerstwa zdrowia w pierwszym zamachu, który miał miejsce w kościele w mieście Tanta w delcie Nilu, zginęło co najmniej 25 osób, a 78 zostało rannych. Kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 11 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 35 innych osób.

Zamach miał miejsce w Niedzielę Palmową. Z racji uroczystości rozpoczynających Wielki Tydzień w kościołach było więcej wiernych niż zwykle. W momencie wybuchu w katedrze znajdował się zwierzchnik Kościoła Koptyjskiego Tawardos II.

Do aktu terroryzmu przyznało się Państwo Islamskie za pośrednictwem swojej agencji prasowej Amaq. Nie jest to pierwsza zbrodnicza akcja wymierzona w egipskich chrześcijan. W samobójczym zamachu przeprowadzonym przez ISIS na koptyjską katedrę w Kairze w grudniu 2016 zginęło 25 osób, a 49 zostało rannych.

W odpowiedzi na zamach władze Egiptu ogłosiły wprowadzenie 3-miesięcznego stanu wyjątkowego. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi nakazał skierowanie wojska do ochrony kluczowej infrastruktury kraju. Według komunikatu kancelarii prezydenta „jednostki armii wspierają policję we wszystkich prowincjach republiki”.

Koptowie stanowią ok. 10% z 92-milionowej ludności Egiptu. Są jednym z największych Kościołów na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie w historii byli ofiarami krwawych prześladowań. Dzisiaj są celem islamskich ekstremistów z ISIS.

(JS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here