USA i Japonia przeciwko chińskiemu przejęciu firmy z branży energetyki jądrowej

1751

Według doniesień Reutersa, administracja Prezydenta Donalda Trumpa oraz rząd japoński dążą do uniemożliwienia zakupu Westinghouse Electric Corporation przez Chińską Republikę Ludową (ChRL).

Westinghouse Electric Corporation to firma z sektora produkcji energii jądrowej, działająca na terenie Stanach Zjednoczonych Ameryki, której głównym udziałowcem jest japoński gigant Toshiba Corporation. Ze względu na wielkie zadłużenie, spowodowane nieudanymi inwestycjami 29 marca 2017 roku, Westinghouse Electric Corporation złożyło wniosek o bankructwo i prawdopodobnie zostanie w najbliższym czasie sprzedane.

Według źródła Reutersa, pracującego w administracji rządowej USA, Japończycy i Amerykanie nie chcą doprowadzić do sytuacji, w której amerykańska technologia jądrowa oraz infrastruktura znajdą się w chińskim rękach, dlatego rozmawiają o uniemożliwieniu zakupu przedsiębiorstwa przez ChRL.

Pracownik administracji USA w rozmowie z ww. serwisem, stwierdził, iż: – „Jest to rzeczywisty problem. Chińczycy od dawna chcą położyć swoje ręce na sieci energetycznej oraz infrastrukturze jądrowej (…) W okolicznościach takich jak w przypadku Toshiby, czyli w przypadku finansowego chaosu, istnieje szansa, że sytuacja stanie się niebezpieczna”.

Technologia, która jest używana przez Westinghouse Electric Corporation może być  używana do celów cywilnych i militarnych, tzn. ma ona podwójne zastosowanie.

Zarówno amerykańska administracja jak i japoński rząd w oficjalnych wystąpieniach zaprzeczają, iż są podejmowane jakiekolwiek kroki w celu wykluczenia chińskich podmiotów z potencjalnej sprzedaży.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here