Zagraniczni absolwenci chińskich szkół łatwiej znajdą pracę

879

Jak donosi China Daily, chiński rynek pracy obniża wymagania dla zagranicznych studentów, kończących studia w Chinach. Do tej pory znalezienie pracy przez absolwenta z mniej niż dwuletnim doświadczeniem na rynku było niemal niemożliwe.

Zgodnie ze styczniowym rozporządzeniem Ministerstwa Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji, zagraniczni studenci, którzy skończyli studia w Chinach, mogą dostać pracę już rok po zakończeniu studiów. Aplikanci ci otrzymają roczne zezwolenie na pracę, które może zostać wydłużone na okres nie dłuższy niż pięć lat.

Rozporządzenie to nie odnosi się do metropolii, takich jak Pekin, Szanghaj, czy Shenzhen.

Jak wskazuje Wang Ying, dyrektor międzynarodowego biura studenckiego w Pekińskim Instytucie Technologii, absolwenci chętnie korzystają z tej możliwości. W zeszłym roku w jego instytucie zorganizowano 11 targów pracy dla zagranicznych studentów. Na każdych z nich było pełno chętnych. Wśród firm, szukających pracowników podczas targów, znalazło się między innymi Huawei.

Natomiast dyrektor międzynarodowego biura studenckiego na Pekińskim Uniwersytecie Języka i Kultury, Ma Xiaolei, stwierdza, że obniżenie wymagań dla zagranicznych studentów przyczyni się do ożywienia chińskiego rynku pracy poprzez rozwój zasobów ludzkich. Mówi on również, że zagraniczni pracownicy pomogą chińskim przedsiębiorstwom zyskać przewagę podczas rozszerzania swojej działalności w innych krajach.

Dodatkowo, by otworzyć swój rynek pracy, Chiny złagodzą politykę wjazdu i pobytu w kraju dla cudzoziemców.

W zeszłym roku ponad półtora tysiąca obcokrajowców uzyskało prawo do stałego pobytu w Chinach, co daje wzrost o 163% w stosunku do poprzedniego roku.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here