Xiong’an – plany budowy nowego chińskiego miasta

1421

W zeszłym tygodniu rząd chiński ujawnił plany stworzenia nowej strefy rozwoju Xiong’an New Area, która będzie znajdować się na południe od Pekinu. Xiong’an ma powstać na terenie, który dziś jest domem dla zarośniętych pól, dużego jeziora oraz kilku miasteczek. Projekt zakłada zbudowanie nowego miasta od podstaw. Zgodnie z zapowiedzią pierwsza faza rozwoju obejmie powierzchnię 100 kilometrów kwadratowych. Dalsze plany zakładają rozwój do 2000 kilometrów kwadratowych, czyli do obszaru prawie trzy razy większego od Nowego Jorku lub Singapuru.

Według oficjalnego oświadczenia budowa Xiong’an New Area jest kluczową strategią dla następnego tysiąclecia. Znaczenie projektu porównywane jest ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Shenzhen (założoną na początku lat 80.) oraz ze strefą w Nowej Dzielnicy Pudong w Szanghaju (założoną na początku lat 90.). Były one kamieniami milowymi w reformach i rozwoju gospodarczym Chin.

Priorytetowym zadaniem dla Xiong’an New Area będzie odciążenie Pekinu, który zmaga się ze zwiększającą się populacją, natężeniem ruchu drogowego oraz rosnącymi cenami mieszkań. Od początku lat 80. liczba mieszkańców Pekinu wzrosła ponad dwukrotnie (osiągając 22 miliony w 2016 r.), natomiast ceny mieszkań wzrosły ponad sześciokrotnie w latach 2002-2016. Zgodnie z planem Pekin pozostanie centrum polityki, działalności kulturalnej, wymiany międzynarodowej oraz innowacji. Jednak wszystkie inne funkcje niezwiązane z rolą stolicy będą stopniowo przenoszone poza miasto, głównie do Xiong’an. Drugą misją Xiong’an New Area będzie promowanie integracji gospodarczej między Pekinem, Tianjin i prowincją Hebei. Władze chińskie chcą stworzyć tętniący życiem region ekonomiczny, porównywalny z Deltą Rzeki Perłowej (z centrum w Shenzhen) i Deltą Rzeki Jangcy (z głównym ośrodkiem w Szanghaju). Trzecim zadaniem nowego obszaru będzie pogłębienie reform strukturalnych, zbadanie sposobów budowania przyjaznych dla środowiska miast oraz opracowanie lepszej infrastruktury i bardziej wydajnych sieci transportowych.

W ciągu kilku godzin od ogłoszenia informacji o nowym projekcie spekulanci zaczęli masowo kupować nieruchomości znajdujące się w okolicy Xiong’an, przez co ceny mieszkań wzrosły trzykrotnie. Aby powstrzymać wzrost, rząd nakazał zaprzestać wszelkich transakcji nieruchomości na tym obszarze. Pojawia się pytanie, czy nowa strefa rzeczywiście jest w stanie osiągnąć sukces na miarę Shenzhen lub Szanghaju, czy może jednak powtórzy los podobnych projektów budowy nowych miast, z których wiele zakończyło się porażką.

(no)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here