Król Hiszpanii i cesarz Japonii podziwiają zegar będący darem monarchy hiszpańskiego dla szoguna

2223

Cesarz Akihito i hiszpański król Filip VI podziwiali w piątek (7 kwietnia) zegar, który król Filip III podarował Tokugawie Ieyasu w XVIIw., obecnie znajdujący się w Shizuoce. Stanowiło to okazję by wspomnieć historię stosunków pomiędzy oboma krajami.

Wizyta pary królewskiej stanowi część przyszłorocznych obchodów 150 rocznicy nawiązania bilateralnych stosunków pomiędzy Japonią i Hiszpanią. W zeszły piątek król Filip VI i królowa Letycja wybrali się shinkansem w podróż z Tokio do Shizuoki. Towarzyszyli im cesarz Akihito i cesarzowa Michiko.

Podziwiając zegar znajdujący się obecnie w Fugetsuro, czyli restauracji i sali recepcyjnej wybudowanych w miejscu dawnej rezydencji Tokugawy Yoshinobu, ostatniego shoguna z rodu Tokugawa, Filip VI stwierdził, że ma on szczególne znaczenie jako symbol przyjaźni między oboma krajami. Cesarz również był ciekawy różnych informacji na temat tego przedmiotu, zadając pytania głównemu kapłanowi świątyni Kuno-zan Toshogu, gdzie zwykle się go przechowuje.

Zegar został podarowany jako symbol wdzięczności Filipa III, po tym jak Tokugawa Ieyasu powitał hiszpańskich żeglarzy, których uratowano, gdy ich statek rozbił się w okolicach dzisiejszej prefektury Chiba, oraz wybudował dla nich nowy statek by mogli wrócić do domu.

Oprócz tego para królewska i para cesarska złożyły wizytę w prefekturalnym centrum zapobiegania trzęsieniom ziemi, gdzie został im objaśniony mechanizm powstawania tsunami. Odwiedzili również miejscową świątynię, by podziwiać tańce wykonywane przez dzieci ubrane w tradycyjne stroje. Stanowiło to część corocznego festiwalu, podczas którego ludzie modlą się o pomyślne plony.

W środę 5 kwietnia podczas spotkania z parą cesarską wyraził płynące z głębi serca współczucie z powodu lawiny, jaka miała miejsce 27 marca w Nasu (prefektura Tochigi), w której zginęło siedmiu licealistów i nauczycieli.

(wt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here