Uniwersytet Tokijski najlepszy w rankingu uczelni wyższych magazynu THE

2589

Magazyn the Times Higher Education sporządził listę najlepszych japońskich uczelni.

To pierwszy ranking, w którym wzięto pod uwagę wyłącznie uczelnie znajdujące się na terenie Japonii – zarówno państwowe, jak i te prywatne. Głównym kryterium były oczywiście zasoby edukacyjne jednostki, ale wśród ocenianych wskaźników była także satysfakcja studentów, wyniki naukowe oraz stworzenie środowiska przystępnego dla zagranicznych studentów.

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku, które magazyn THE przeprowadził we współpracy z Benesse Holdings Inc., dziewięć najlepszych placówek to uczelnie państwowe, z których aż siedem powstało przed 1939 rokiem.

Zgodnie z wyznaczonymi kryteriami najwyższe noty otrzymał Uniwersytet Tokijski, na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Tohoku, a trzecie miejsce zajął Uniwersytet w Kioto. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Uniwersytet w Osace oraz Uniwersytet w Nagoi, a zamyka ją prywatny Uniwersytet Waseda. Warto zauważyć, że najlepsze japońskie uczelnie porównywane są do placówek prestiżowej amerykańskiej Ivy League.

W zeszłorocznym zestawieniu magazynu THE, w którym uwzględniono 200 najlepszych jednostek edukacyjnych z całego świata, na 39. miejscu znalazł się Uniwersytet Tokijski, a Uniwersytet w Kioto zajął 91. pozycję.

Jak zauważa The Japan Times, pomimo bardzo dobrych zasobów edukacyjnych oraz wyników naukowych, poszczególne uczelnie wyższe w Japonii nadal zamykają się na zagranicznych studentów. Zgodnie z danymi opublikowanymi w maju 2016 roku, liczba studentów spoza Japonii wynosiła jedynie 239 287 osób.

 

 

(kn)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here