Wybory w Iranie: ruszyła rejestracja kandydatów

899

19 maja w Iranie odbędą się wybory prezydenckie. Od poniedziałku ruszyła możliwość rejestracji kandydatów, którzy mogą zgłosić się w ciągu czterech dni od wyznaczonego terminu. Wśród osób startujących w wyścigu o fotel prezydencki znajdzie się Hasan Rouhani, obecny prezydent Iranu. To właśnie prezydentura Rouhaniego przyniosła zawarte w lipcu 2015 Porozumienie nuklearne z Iranem. W poprzednich wyborach, Rouhani zasłynął jako umiarkowany zwolennik reform, a także większych swobód obywatelskich.

Najpoważniejszymi kontrkandydatami Rouhaniego będą Ebrahim Raisi oraz Hamid Baghei. Raisi jest blisko związany z obecnym duchowym przywódcą Iranu, ajatollahem Alim Chameneiem. Co więcej, wcześniej pojawiały się spekulacje, że Raisi ma szansę zostać trzecim najwyższym przywódcą Iranu, ponieważ Chamenei zmaga się z rakiem prostaty. Hamid Baghei to kandydat konserwatywny oraz były wiceprezydent Mahmuda Ahmadineżada.

Irańskie media poinformowały, że pomimo zakazu ajatollaha Chameneiego, o prezydenturę ponownie zamierza ubiegać się również sam Ahmadineżad. Był on prezydentem Iranu w latach 2005-2013, zdobywając rozgłos dzięki ostrej retoryce oraz negacji holocaustu na forum międzynarodowym.

Do głosowania w wyborach prezydenckich uprawnionych jest ponad 55 milionów obywateli Iranu, którzy ukończyli 18 rok życia.

(MSZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here