(Bez)użyteczna ustawa rządu indyjskiego dla młodych matek

1590

Nowe rozporządzenie rządu indyjskiego ma wydłużyć urlop macierzyński z 12 do 26 tygodni. Plasuje to Indie przed takimi państwami jak Francja czy USA. The Guardian donosi, iż międzynarodowo ustawa ta uważana jest jako wielki sukces dla Indii.

Niestety rząd Indii nie uznaje istnienia 95% pracujących kobiet – są one bowiem zatrudnione nieformalnie. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w nieformalnym sektorze gospodarki Indii zatrudnionych jest 435 milionów kobiet i mężczyzn. Nie są oni objęci udogodnieniami wprowadzanymi przez rząd. Dobrym przykładem jest sytuacja kobiet zatrudnionych jako pomoc domowa, które umowę zawierają wyłącznie słownie. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, musi znaleźć tymczasowe zastępstwo – siostrę lub szwagierkę, w innym wypadku straci pracę.

Premier Indii, Narendra Modi przedstawił szczegóły nowego prawa w swojej miesięcznej audycji radiowej. Stwierdził, że podstawą dla tego projektu jest zapewnienie odpowiedniej opieki noworodkom od chwili narodzin. Dzięki temu te dzieci staną się później prawdziwym dobrem i zaletą Indii.

W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Pracodawcy są zobligowani do zapewnienia młodym matkom żłobków w pobliżu miejsca pracy. Co więcej, powinny one mieć możliwość odwiedzania dzieci 4 razy dziennie. Jednakże placówki te zakładane są niskim kosztem, co odbija się na ich standardzie. Kobiety boją się zostawiać tam swoje pociechy i ostatecznie po urodzeniu rezygnują z pracy.

Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta ustawa jest fakt, iż pracodawcy będą mniej skłonni to zatrudniania kobiet. Nie będą kierować się ich kwalifikacjami i możliwościami, lecz dodatkowym kosztem ich utrzymania. Z drugiej strony wiele kobiet uważa, że taka długa przerwa w pracy może mieć zły wpływ na ich karierę.

Rozwiązanie tego problemu sugeruje Naijja Saggi, założycielka BabyChakra, największej internetowej społeczności matek w Indiach. Proponuje wprowadzenie płatnego urlopu tacierzyńskiego. W ten sposób szukający pracy, nieważne jakiej płci, będą mieli równe szanse.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here