Uzależnienie od nikotyny oddala Chiny od redukcji ubóstwa

1798

South China Morning Post informuje, że palenie papierosów wpędza rodziny o niskich dochodach w jeszcze większe problemy ekonomiczne i oddala Chiny od postawionego celu – redukcji ubóstwa.

Chiński rząd wielokrotnie składał obietnice, dotyczące zmniejszenia liczby zubożałych rodzin, których roczny dochód wynosi mniej niż 2 300 yuanów (335 USD). Ponadto plan na 2020 rok zakłada zbudowanie „umiarkowanie majętnego społeczeństwa”. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju poinformowały w piątek w swoim raporcie o tym, że duże zużycie tytoniu znacząco pozbawia Chińczyków dostępu do artykułów pierwszej potrzeby, tj. edukacji, produktów spożywczych, opieki medycznej czy ubezpieczeń.

Śmierć żywiciela rodziny, spowodowana nadużyciem nikotyny, również osłabia dochody i funkcjonowanie gospodarstw domowych. Leczenie chorób układu oddechowego lub krążenia, takich jak rak płuc, nakłada dodatkowe obciążenia finansowe, zwłaszcza dla rodzin, których publiczne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje pełnych kosztów leczenia.

Statystki są zatrważające. W 2014 roku liczba Chińczyków palących papierosy wynosiła aż 315 mln, wypalili oni 44% wszystkich papierosów na świecie. Wysokie spożycie nikotyny jest również przyczyną zwiększenia liczby zachorowań na chorobę sercowo-naczyniową, raka, przewlekłą niewydolność oddechową czy cukrzycę.

WHO przewiduje, że co najmniej połowa palaczy umrze z powodu swoich niezdrowych nawyków. Dr Bernhard Schwartländer, reprezentant WHO w Chinach, podkreśla, że redukcja liczby palących i wprowadzenie progresywnej polityki jest niezbędne w celu uniknięcia konsekwencji, które będą druzgocące zarówno dla zdrowia i samopoczucia Chińczyków, jak i dla chińskiej gospodarki.

Raport WHO szacuje, że w 2014 roku roczne wydatki Chińczyków na papierosy przekroczyły 350 mld juanów. Jest to 10-krotnie więcej, niż w 2000 roku. Dodatkowo raport mówi, że potrzeba co najmniej 10 lat, aby przywrócić gospodarstwa domowe palaczy do stanu zabezpieczenia finansowego.

Pracownicy migracyjni są najbardziej narażoną na ciosy grupą palaczy. Im więcej przemieszczają się między miastami, domami i zakładami pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo nadużywania nikotyny. Wraz z ograniczonym dostępem do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w miastach, zwłaszcza oni są zagrożeni rujnującymi i wysokimi opłatami za leczenie powstałych chorób.

(aa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here