Dwie Chinki poszukiwane za dewastacje świątyń

1901

Policja w Tokio wpisała dwie kobiety obywatelstwa chińskiego na ogólnokrajową listę osób poszukiwanych. Podróżowały one po Japonii w czasie zbiegającym się z dewastacją świątyń, o której wspominaliśmy w publikacji z 11. kwietnia. Śledczy Tokijskiej Policji Miejskiej podejrzewają, że poszukiwane oblały płynem 4 budynki w stolicy 3 kwietnia między godziną 9:30 a 11:00, włączając w to bramę i wejście do Świątyni Meiji Jingu w dzielnicy Shibuya.

13 kwietnia policjanci uzyskali nakaz aresztowania podejrzanych zidentyfikowanych jako Piao Shanai (49 lat) i Piao Jinyu (49 lat). Na nagraniach z monitoringu ochrony są widoczne jak niszczą bramę torii, rozpylając na nią płyn.

Śledztwo wykazało, że dwójka kobiet dostała się na terytorium Japonii lotem z Szanghaju do Naha w Prefekturze Okinawa 27. marca. Trzy dni później poleciały na Lotnisko Osaka, skąd następnie pojechały do Tokio Shinkansenem. 4 kwietnia opuściły kraj z Lotniska Haneda o godzinie 1:20.

Plamy zostały znalezione również na innych zabytkach, w miejscach odwiedzanych przez kobiety. Policja ustala czy były one zaangażowane w dewastacje pozostałych świątyń. 1 kwietnia plamy zostały odnalezione w Świątyni Shimogamo w Kyoto, znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz w Świątyni Kimpunsenji w Yoshino, prefekturze Nara. Dwa dni później dewastacje znaleziono na Shureimon – bramie do zamku Shuri w Naha, najdalej wysuniętej na południe prefekturze Okinawy. Ślady wandalizmu znaleziono także 4. kwietnia w świątyni buddyjskiej Zojoji w Minato, dzielnicy Tokio, która jest znana jako świątynia rodzinna Szogunatu Tokugawa i została wyznaczona przez rząd jako ważny zabytek kultury.
Tokijska Policja współpracuje z lokalnymi służbami nad powiązaniem Chinek z innymi dewastacjami. Odkąd opuściły Japonię nie pojawiły się żadne nowe ślady wandalizmu. Chiny i Japonia nie mają podpisanej ekstradycji, jednak policja podejrzewa, że mogą ponownie przyjechać do kraju.

 

 

 

ak

The Straits Times

Asahi Shimbun

NHK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here