Kurcząca się populacja Japonii

4364

Populacja Japonii to obecnie 126 milionów osób, jednak do 2065 roku ma ona drastycznie spaść aż o 30%. Narodowy Instytut Populacji przewiduje, że za niecałe pół wieku liczba ludności spadnie do 88.08 milionów. Jak podaje The Japan Times będzie mieć to olbrzymie konsekwencje dla systemu emerytalnego oraz służby zdrowia, na które Japonia powinna zacząć przygotowywać się już teraz.

Spadek liczby ludności rozpoczął się w 2009 roku, gdy liczba osiągnęła 127,340 mln a następnie zaczęła systematycznie spadać z roku na rok. Prognozy nieznacznie się poprawiły w stosunku do tego, co zapowiadano w 2012 roku. Według ówczesnych badań populacja w 2060 miała wynosić 86,74 mln. Różnica wynika z większej liczby kobiet, które decydują się na dziecko w wieku 30-40 lat.

Długość życia Japończyków również ma ulec zmianie. Naród już obecnie znany ze swej długowieczności czeka jeszcze dłuższe życie. Japonia nie bez powodu nazywana jest krajem stulatków. Tego sędziwego wieku w 2015 roku dożyło ponad 60 tysięcy obywateli.  Obecnie mężczyźni dożywają średnio 80,75 lat, a kobiety 86,98 (2015rok). Do 2065 ma to być już 84,95 lat dla mężczyzn, a dla kobiet 91,35 lat. Osoby powyżej 65 roku życia będą wtedy stanowić już 38,4 % społeczeństwa.

Premier Japonii, Shinzo Abe zapowiadał, że podniesienie stopy urodzeń będzie jednym z jego priorytetów i że podniesie ją z 1,4 do 1,8 dziecka na kobietę. Problemem jednak jest również mała liczba imigrantów. Zazwyczaj napływ obcokrajowców równoważy nawet niski stopień urodzeń. Japonia jednak jest wciąż krajem mało otwartym i nie chce dopuścić do imigracji na dużą skalę.

Wyludnienie ma dotknąć nawet duże miasta takie jak Shizuoka, której liczba mieszkańców już teraz spadła poniżej 700 tysięcy, co nie miało miejsca odkąd miasto zostało określone jako duże zgodnie z rządowym rozporządzeniem. Nawet  metropolia jaką jest stolica Japonii, Tokio ma od 2025 roku przeżywać spadek liczby ludności. W porównaniu do 2015 roku stolicę ma zamieszkiwać aż o 13% mniej ludzi z obecnych 11,73 milionów.

Już teraz Japonia zmaga się z problemami wynikającymi z małej liczby urodzeń. Zbyt duży odsetek populacji stanowią osoby starsze, które wspierać powinni młodzi w wieku produkcyjnym. Jednak jest ich zbyt mało w stosunku do osób po 65 roku życia, a niski wskaźnik urodzeń spowoduje, że będzie ich coraz mniej.  Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie Japonia znajdzie się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Nie tylko spadająca liczba populacji, ale również zachwiana piramida wieku przyczynią się do wielu problemów natury ekonomicznej, gospodarczej i społecznej.

(aż)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here