Muzeum zamachu

255

Na przedmieściach Ankary powstanie Muzeum Męczenników i Demokracji. Placówka ma upamiętniać ofiary nieudanego zamachu stanu i „tryumfu demokracji”

Tureckie Ministerstwo Kultury planuje stworzenie na przedmieściach Ankary muzeum poświęconego zamachowi stanu z 15 lipca 2016 r., który doprowadzić miał do obalenia prezydenta Recepa Tayyip Erdoğana. Prace nad „Muzeum Męczenników 15 Lipca i Demokracji” ruszyć mają w lipcu tego roku, a otwarcie ekspozycji planowane jest na koniec 2018 r. Muzeum uczcić ma pamięć „wojowników i męczenników” (w tym ofiar zamachu, których liczba według różnych źródeł wynieść miała między 246 a 249 osób) oraz upamiętniać „tryumf demokracji”, wpisując się tym samym w retorykę Erdoğana dążącego do uznania udaremnienia próby zamachu za kamień węgielny współczesnej historii Turcji.

Projekty zakładają nadanie muzeum nowoczesnej, kubicznej formy, która pomieścić ma  zarówno ekspozycję stałą, jak i przestrzeń pod wystawy czasowe i interaktywne oraz salę konferencyjną.

Wybór miejsca pod budowę muzeum nie był przypadkowy. Okręg Kahramankazan (noszący poprzednio nazwę Kazan, do którego po wydarzeniach z lipca 2016 r. dodany został przedrostek „bohaterski”), położony na północnym-zachodzie stolicy, wsławił się zdecydowanym oporem mieszkańców, przeciwstawiających się próbom przejęcia władzy przez rebeliantów, których dowództwo operowało  m.in. z położonej na terenie okręgu bazy wojskowej Akıncı. Według relacji, zwolennicy prezydenta, wezwani przez władze do przeciwstawienia się zamachowi, mieli podsycać ogień pod belami siana aby unoszący się dym utrudnił widoczność pilotom, mającym prowadzić ataki z powietrza na miejsca stawiające opór rebelii. Część z przeciwników zamachu próbowała także wedrzeć się na teren lotniska – w wyniku otwarcia ognia przez oddziały rebeliantów, śmierć ponieść miało 7 osób a ponad 90 zostało rannych.

Dla uczczenia pamięci tych i innych ofiar, które poniosły śmierć w obronie urzędującego prezydenta, rząd turecki planuje ogłoszenie 15 lipca dniem Demokracji i Wolności.

NF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here