Japonia wspiera Sri Lankę

794

Podczas spotkania z premierem Ranilem Wickremesinghem, które odbyło się 12.04, Shinzō Abe zadeklarował pomoc w umocnieniu potencjału straży przybrzeżnej na Sri Lance.

Premierzy obu krajów wyrazili chęć zacieśnienia współpracy w zakresie ochrony nabrzeża Sri Lanki. Japoński rząd zaoferował także wsparcie finansowe na rzecz usprawnienia infrastruktury portowej w północnej części wyspy. Shinzō Abe zapowiedział również przyspieszenie procesu szkolenia personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo transportu morskiego.

China’s Critical Sea Lines of Communication / źródło: wikimedia.commons

Sri Lanka znajduje się na linii szlaku morskiego, którym płyną statki przewożące towary z Bliskiego Wschodu do Chin – w tym te transportujące ropę naftową. Dlatego w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano zwiększoną aktywność ChRL w obrębie Morza Południowochińskiego oraz Oceanu Indyjskiego. Pekin stara się pogłębić relacje polityczne i gospodarcze z krajami leżącymi na trasie okrętów handlowych, żeby ugruntować kontrolę nad eksportowanymi i importowanymi ładunkami.

Dzięki inwestycjom ciągnącym się od Pakistanu aż po Birmę, chińskie firmy mają coraz większy wpływ na potencjał miast portowych i morskiej wymiany handlowej. Poprzez przekazanie około 9 milionów USD rządowi na Sri Lance, Shinzō Abe chce podkreślić znaczenie Japonii i umocnić relacje z państwami Azji Południowej.

Jak podaje The Asahi Shimbun, takie działania mają także na celu ostrzeżenie prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej i ograniczenie jego manewrów w regionie Azji i Pacyfiku.

 

(kn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here