Uczniowie z Fukushimy prześladowani w japońskich szkołach

939

Rządowe badanie wykazało, że około 200 uczniów ewakuowanych po katastrofie jądrowej w Fukushimie, padło ofiarą szykanowania ze strony rówieśników.

Jak podaje The Japan Times, ankieta była przeprowadzana pomiędzy grudniem ubiegłego roku a marcem roku 2017. Wzięły w niej udział szkoły podstawowe, gimnazja oraz licea. Rząd postanowił lepiej przyjrzeć się tej kwestii po głośnej historii chłopca z Yokohamy, który stał się ofiarą nękania po ewakuacji do innego miasta w 2011.

Na 199 przypadków nękania, 13 miało ścisły związek z katastrofą nuklearną, która nastąpiła w wyniku silnego trzęsienia ziemi oraz tsunami w rejonie Tohoku w 2011 roku. Uczniowie ewakuowani z miejsca zdarzenia byli nazywani przez swoich rówieśników „radioaktywnymi” i „skażonymi”.

Ministerstwo nie wyklucza jednak, iż w wielu innych przypadkach związek ofiar z katastrofą był powodem drwin i szykan. Bardzo możliwe jest więc, że badania nie ujawniły wszystkich informacji na ten temat.

Trudno jest przeprowadzić ankietę, która obejmie wszystkie pojedyncze przypadki” – stwierdził Minister Edukacji, Hirokazu Matsuno. Dodał jednak, iż ” wszystkie prześladowane osoby powinny zgłosić się z tym do rodziców lub nauczycieli”. 

Większość z trzynastu przypadków mających bezpośredni związek ze zdarzeniami w Fukushimie, polegało na przemocy słownej. Ofiarom kazano „wracać z powrotem do Fukishimy” lub były one obarczane winą za awarię reaktorów jądrowych.

Minister Edukacji zaapelował do uczniów, nauczycieli oraz rodziców o współczucie dla osób, które przeżyły katastrofę i zostały zmuszone do opuszczenia swoich rodzinnych domów. „Nie należy podejmować żadnych działań, mogących zaszkodzić ludziom, którzy już i tak bardzo cierpią” – powiedział podczas konferencji.

(mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here