Festiwal Tin Hau w Hongkongu

699

Festiwal Tin Hau jest jedną z najbarwniejszych uroczystości, odbywających się w Hongkongu. Tin Hau, na Tajwanie i w Makau znana również jako Ma Tsu oraz A-ma, jest boginią morza. Jej urodziny obchodzone są 23-go dnia trzeciego miesiąca w kalendarzu księżycowym, który w tym roku przypadł na 19 kwietnia.

Według jednej z legend Tin Hau pochodziła z rodziny rybackiej i nosiła imię Lin Moniang.  Żyła w czasach dynastii Song w miasteczku w prowincji Fujian. Lin Moniang była wyjątkowym dzieckiem. Pozyskała wiedzę z zakresu uzdrawiania oraz opanowała sztuki walki. Została również obdarzona darem przewidywania burz. Lin Moniang zmarła na morzu, starając się ratować swojego ojca i brata, kiedy ich łódź zaczęła tonąć. Po śmierci jej rodzina wierzyła, że dzięki swojej odwadze młoda dziewczyna wzniosła się do nieba i została boginią.

Pomimo spadku znaczenia lokalnego przemysłu rybackiego, obchody urodzin bogini morza są jednym z najważniejszych świąt w Hongkongu. W całym mieście odbywają się parady, przepełnione grupami grającymi na bębnach oraz wykonującymi taniec smoka i lwa. Podczas występów na ulicach można dostrzec również unoszące się wieże Fa Paus, które ozdobione są papierowymi kwiatami. W trakcie festiwalu odbywają się też wyścigi smoczych łodzi oraz uroczystości w świątyniach Tin Hau. Perłą w koronie obchodów są występy opery kantońskiej.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here