Wygrana Aniesa nad Ahokiem w wyborach gubernatorskich w Dżakarcie

1295

Anies Baswedan pokonał ubiegającego się o reelekcję dotychczasowego gubernatora Dżakarty, Basukiego „Ahoka” Tjahaję Purnamę, w drugiej turze wyborów, która miała miejsce 19 kwietnia. Według nieoficjalnych wyników Anies zdobył ok. 58% głosów a Ahok ok. 42%.

Anies Beswadan to były minister edukacji związany jest ze środowiskami muzułmańskimi. Jego wygrana nad Ahokiem, chrześcijaninem chińskiego podchodzenia, przez wielu obserwatorów odbierana jest jako przejaw wzrostu poparcia społeczeństwa dla ugrupowań politycznych związanych z konserwatywnym islamem.

Pierwsza tura wyborów miała miejsce 15 lutego br., a zwycięstwo odniósł Ahok uzyskując 43% głosów, mimo protestów przeciw jego kandydaturze, które miały miejsce w Dżakarcie w listopadzie i grudniu. Dotychczasowy gubernator został bowiem oskarżony przez środowiska muzułmańskie o bluźnierstwo, którego miał się dopuścić we wrześniu 2016 r. w trakcie rozpoczynającej się kampanii. Ahok powołał się na werset 51 z sury koranicznej Al-Ma’ida, ostrzegając potencjalnych wyborców przed jej nadinterpretacją przez konserwatywne środowiska muzułmańskie. Wedle ich opinii zabrania ona sprawowania władzy nie-muzułmaninowi nad muzułmanami.

Wybory gubernatorskie w Dżakarcie to przykład wykorzystania sentymentów religijnych w kampaniach wyborczych. Tworzą też wytyczne dla prognoz dotyczących kolejnych ważnych wyborów w Indonezji, a mianowicie nadchodzących wyborów prezydenckich, które odbędą się w 2019 r.

Źródła: Jakarta Post, Jakarta Globe, CNN.

opracowanie: (es)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here