Malezyjski rząd opowiada się za większym opodatkowaniem turystów

1131

Szóstego kwietnia br., podczas porannej sesji parlamentu, uchwalono projekt nowego podatku turystycznego. Sesja trwała prawie 20 godzin – był to najdłuższy czas obrad parlamentu w historii Malezji.

Projekt ministra Turystyki i Kultury Mohameda Nazriego Abdula Aziza spotkał się z poparciem większości zebranych.

Nowy podatek ma zostać nałożony na miejsca noclegowe. Zgodnie z zapewnieniami ministra Nazriego, wpływy z dodatkowej opłaty miałyby zostać przeznaczone na rozwój branży turystycznej i wpieranie jej konkurencyjności.

Jedynymi miejscami niepodlegającymi opodatkowaniu byłyby placówki prowadzone przez rząd oraz instytucje edukacyjne i religijne, czyli te niewynajmujące pokoi w celach komercyjnych. Szacuje się, że wprowadzenie nowego podatku może przynieść dochody dla budżetu państwa wysokości od ok. 150 do 200 milionów dolarów rocznie.

Dla odwiedzających oznacza to wzrost cen zakwaterowania. Nie ogłoszono nadal jednak, ile konkretnie miałyby wynosić ten podatek i kiedy zostanie wprowadzony.

Według statystyk w ubiegłym roku Malezję odwiedziło 26 757 392 milionów turystów. Jest to wzrost o 4.0% w porównaniu z rokiem 2015, kiedy liczbę odwiedzających oszacowano na 25 721 251 milionów.

Opracowała: AM

Źródło: Channel News Asia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here