Papież pokoju w Egipcie pokoju

1516

Papież Franciszek uda się z pielgrzymką do Egiptu w piątek 28 kwietnia, trzy tygodnie po krwawych zamachach do jakich doszło w niedzielę palmową.

Wizyta papieża będzie trwała dwa dni, od wczesnego popołudnia w piątek. Podczas swojego pobytu w Egipcie, Ojciec święty chce wesprzeć duchowo egipskich chrześcijan oraz skierować orędzie braterstwa i pojednania do świata islamu.

Wśród aktywności głowy Kościoła Katolickiego znajdą się spotkania z wielkim imamem Ahmadem al-Tadżibem oraz władzami Egiptu, wykład na prestiżowym sunnickim uniwersytecie teologicznym Al-Azhar czy wspólna modlitwa z głową kościoła koptyjskiego Tawadrusem II w katedrze świętego Marka, gdzie doszło do zamachu.

Przewodnim hasłem 18 zagranicznej pielgrzymki papieża jest „Papież pokoju w Egipcie pokoju”. Pomimo zagrożenia, na życzenie strony watykańskiej, samochód papieski nie będzie opancerzony.

Krwawe zamachy w Egipcie z niedzieli palmowej, do których przyznało się Państwo Islamskie, przyczyniły się do śmierci ponad czterdziestu osób. W odpowiedzi prezydent Egiptu Abd al-Fatah al-Sisi wprowadził 3-miesięczny stan wyjątkowy oraz wysłał wojsko do ochrony kluczowej infrastruktury w kraju.

Nie tylko egipscy chrześcijanie padają ofiarami ataków, represji oraz zamachów ze strony sunnickich ekstremistów. Podobny los spotyka również inne mniejszości religijne na Bliskim wschodzie, a już w szczególności te zamieszkałe na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie.

Przed pojawieniem się islamu, chrześcijanie orientalni odseparowali się od Kościoła na skutek sporów teologicznych. Dzięki dialogowi ekumenicznemu głowy kościołów katolickiego, prawosławnego i kościołów wschodnich uznają się wzajemnie. Większość bliskowschodnich chrześcijan stanowią egipscy Koptowie, na których czele stoi patriarcha Aleksandrii, zwany też papieżem koptyjskim, rezydujący w Kairze Tawadrus II.

(MSZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here