Zatrzymany księgarz z Hongkongu otrzymał nagrodę wolności słowa

1640

Zatrzymany w Chinach za publikowanie książek o życiu prywatnym Xi Jinpinga oraz innych liderów Partii Komunistycznej Chin księgarz zdobył nagrodę wolności słowa i wolności prasy, przyznawaną przez szwedzką organizację medialną.

Gui Minhai jest jednym z pięciu hongkońskich księgarzy, którzy zaginęli w 2015 roku, a następnie zostali odnalezieni w chińskim areszcie. Czterem pozostałym udało się wrócić do Hongkongu.

Przyznając mu nagrodę imienia Anny Politkowskiej, Zrzeszenie Publicystów Szwedzkich (Publicistklubben) oznajmiło, że Gui „pomimo ryzyka osobistego, wykazał się ogromną odwagą jako wydawca i zakwestionował ograniczony program polityczny reżimu chińskiego”.

Aresztowanie pięciu księgarzy wywołało obawy, że Chiny mogą nadużywać formuły jednego państwa, dwóch systemów, według której Hongkong został uznany za specjalny region administracyjny po powrocie do Chin w 1997 roku.

Publicistklubben powiedziało, że Gui, Chińczyk posiadający obywatelstwo szwedzkie, został uprowadzony w Tajlandii podczas wakacji, a jego rodzina nie wiedziała, gdzie był przetrzymywany.

Chiny podkreślają, że funkcjonariusze prawa nie dopuścili się niczego nielegalnego w stosunku do Gui Minhaia.

Nagroda jest nazwana na cześć ukraińskiej dziennikarki Annie Politkowskiej, znanej z raportowania o naruszeniach praw człowieka podczas wojny w Czeczenii i krytyce administracji Putina, zamordowanej w Moskwie w 2006 roku.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here