Nowe połączenie pociągów towarowych na trasie Xiamen-Moskwa

1204

China Daily informuje, że w piątek rozpoczął się transport na nowym połączeniu pociągów towarowych, łączącym wschodnie Chiny (port Xiamen) z Moskwą. Jest to najnowsza trasa między Chinami a Europą.

O 9:30 rano pociąg z 40 kontenerami opuścił stację w Xiamen, przewożąc towary warte ok. 350 tys. dolarów, tj. granit, zasoby świetlne, sztuczne kwiaty i buty.

Podróż w jedną stronę na trasie 10920 km zajmuje od 13 do 14 dni. Wcześniej, bez bezpośredniej komunikacji kolejowej, potrzebowano nawet 25 dni na przetransportowanie produktów.

Pociąg przejeżdża w Chinach przez Nanchang, Nanjing, Jinan i Jinzhou, a granice przekracza w porcie Manzhouli w Mongolii.

Na chwilę obecną połączenie to ma swój „okres próbny”, w trakcie którego będą odbywać się trzy przejazdy do Moskwy miesięcznie. Powinien się on zakończyć w drugiej połowie tego roku.

Huang Changhong, manager Trans-China Logistics Co Ltd, przyznaje, że handel między Xiamen i Rosją w dużej mierze uzupełnia się. Xiamen wraz z okolicznymi miastami jest zorientowane na eksport maszyn i produktów obuwniczych, podczas gdy z Rosji importuje drewno, pulpę drzewną i olej roślinny.

Xiamen, jako gospodarz zaplanowanego na wrzesień 2017 BRICS Summit, otwarcie nastawia się na partnerstwo z Rosją, jednym z krajów BRICS. Połączenie towarowe usprawni również inicjatywę „Pasa i Szlaku”, napędzającą handel w Xiamen.

W 2016, eksport z Xiamen do Rosji wyniósł ponad 5 mld juanów (727 mln USD), natomiast import z Rosji osiągnął wartość prawie 2 mld juanów.

(aa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here