Pierwszy dzień wizyty Wiceprezydenta Indii

1029

27 kwietnia b.r. po godzinie 10.00 od uroczystego powitania przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamidem Ansarim. Podczas spotkania doszło do podpisania umowy o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Ministrem Rolnictwa Krzysztofem Jurgielem a przedstawicielem Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii – Giriradźem Singhem [Giriraj Singh].

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowaniu działań w celu ich likwidacji. Ponadto umowa ma wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa.

Na wspólnej konferencji premier Szydło zaznaczyła, że Polska postrzega Indie jako gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi w Azji. Dodała, że Indie są jednym z kluczowych pozaeuropejskich partnerów Polski. W swojej wypowiedzi wiceprezydent Ansari stwierdził, że relacje obydwu państw powinny być rozwijane jeszcze bardziej. Dodał, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach jak przetwórstwo żywności, energia słoneczna, energia odnawialna czy technologie węglowe, a także gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów.

Po południu M.H. Ansari spotkał się z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Rozmowa przedstawicieli obydwu państw dotyczyła w głównej mierze relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa i nauki.

Podczas spotkania z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim poruszony był temat współpracy parlamentów Polski i Indii oraz tworzeniu „przyjaznego środowiska wymiany w dziedzinie kultury i szkolnictwa”. Według Marszałka do lepszej współpracy między obydwoma parlamentami mogłoby przyczynić się utworzenie w indyjskim parlamencie polsko-indyjskiej grupy, tak jak ma to miejsce w Polsce. Poruszył także kwestię usprawnienia polityki wizowej, która mogłaby wpłynąć na intensywniejsze kontakty międzypaństwowe. Zaznaczył też, że we wzajemnym interesie leży stworzenie przyjaznego środowiska wymiany w dziedzinie kultury oraz szkolnictwa, zwłaszcza dla studentów uczących się języka polskiego i wybierającego Polskę jako miejsce studiów.

Podczas Polsko-Indyjskiego Forum Biznesu w Ministerstwie Rozwoju wiceprezydent Ansari wskazał, że Polska jest przykładem silnego rozwoju dla innych państw na świecie: „Indie dostrzegają w Polsce silnego, rosnącego gospodarczego partnera biznesowego – nie tylko w kontekście Europy, ale także świata. Transformacja Polski przez ostatnie 20 lat była godna odnotowania, wzrost gospodarczy robi wrażenie, a zmiany widoczne są wszędzie”- zaznaczył Ansari. Wiceminister Rozwoju, gospodarz seminarium, wyrażał nadzieje, że wymiana handlowa stworzy nowe warunki do współpracy między obydwoma państwami.

Wiceprezydent złożył także hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ofiarował tam wieniec, aby uczcić pamięć żołnierzy, którzy poświęcili życie za Polskę.

(kc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here