W opinii Trumpa Chiny nie manipulują swoją walutą

1169

Opinie prezydenta USA Donalda Trumpa nie są trwałe. Co więcej, można by pokusić się o stwierdzenie, iż jedyną niezmienną cechą wypowiedzi najpotężniejszego prezydenta na świecie jest ich zmienność. W wywiadzie dla The Wall Street Journal, który został przeprowadzony po kwietniowym spotkaniu Trumpa z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, z ust prezydenta USA padło zdanie: – „Oni nie manipulują swoją walutą”.

Jest to diametralna zmiana podejścia w stosunku do Chin. Donald Trump w czasie kampanii wyborczej obiecał, iż już pierwszego dnia swojej prezydentury poinstruuje sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych, aby ten nadał Chinom status manipulatora. Dodatkowo Trump nawet po zakończeniu kampanii wyborczej stał na takim stanowisku. Jeszcze pod koniec lutego, w wywiadzie dla Reutersa, nazwał on Chiny „wielkim mistrzem” manipulacji walutowej.

Nadanie statusu manipulatora walutowego w USA automatycznie uruchamia przeciw takiemu państwu śledztwo i ostatecznie może ono doprowadzić do nałożenia dodatkowych ceł lub innych odwetowych środków ekonomicznych. Departament Skarbu USA zgodnie z prawem musi w ciągu roku dwukrotnie przedstawić Kongresowi raport weryfikujący to czy najwięksi partnerzy handlowi USA nie manipulują swoją walutą.

W raporcie wydanym 14 kwietnia 2017 r., zgodnie z zapowiedzią Trumpa, Chiny nie zostały uznane za manipulatora walutowego.

Prezydent USA w odpowiedzi na pytanie dlaczego zmienił swoje stanowisko odpowiedział, iż Chiny od miesięcy nie manipulowały swoja walutą oraz, że podjęcie kroków w tym kierunku teraz mogłoby zagrozić rozmowom z Pekinem o powstrzymaniu zagrożenia płynącego z Korei Północnej.

W kwestii wzrostu wartości dolara wobec innych walut stwierdził: – „Uważam, że dolar staję się zbyt silny i jest to częściowo moja wina, gdyż ludzie wierzą we mnie. Jest to szkodliwe – to w końcu zaszkodzi”. Dodał również, że silny dolar wpływa na pewne rzeczy w bardzo dobry sposób, ale generalnie mówiąc najlepszą rzeczą w takiej sytuacji jest to, że to dobrze brzmi.

Prezydent Donald Trump poinformował, że zaoferował przewodniczącemu Xi bardziej korzystne warunki handlowe w zamian za pomoc w kwestii Korei Północnej. W wywiadzie dla Wall Street Journal przyznał, że powiedział Xi Jinpingowi: – „Chcesz zawrzeć świetną umowę? Rozwiąż problem w Korei Północnej. Jest to warte deficytu [handlowego] i jest to warte zawarcia nie tak dobrej umowy handlowej, jaką ja byłbym w stanie normalnie zawrzeć” (nawias kwadratowy dodany przez zespół Pulsu).

Stanowisko Donalda Trumpa łatwo ulega zmianom. Przez najbliższe sześć miesięcy spór na linii Chiny-USA w tej kwestii został zawieszony. Nie wiadomo czy po, lub w trakcie rozwiązywania kryzysu koreańskiego, prezydent USA nie stwierdzi, iż znów ma inne stanowisko.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here