Powstanie tłumacz ułatwiający komunikację członkom projektu „Pas i Szlak”

762

Jak donosi China Daily, podczas międzynarodowych warsztatów językowych, które odbyły się w zeszły weekend w Nanningu, stolicy regionu autonomicznego Guangxi Zhuang w południowym Chinach, eksperci poruszali kwestię stworzenia automatycznego tłumacza. Ma on na celu ułatwienie komunikacji międzykulturowej pomiędzy krajami biorącymi udział w projekcie „Pas i Szlak”. W szkoleniu wzięli udział uczeni i urzędnicy m.in. z Włoch, Japonii, Laosu, Tajlandii i Wietnamu.

Ze względu na szeroki zasięg projektu oraz sporą ilość państw do niego należących, jednym z wyzwań przed jakimi stoją członkowie „Pasu i Szlaku” jest kwestia wzajemnego porozumiewania się. Eksperci są zdania, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie automatycznego tłumacza maszynowego, który w czasie rzeczywistym przetwarzałby informacje i przekładał je na inny język. Podczas wydarzenia dzielono się zasobami i wspólnie pracowano nad dokumentami, które pozwoliłyby stworzyć jak najdokładniejszego tłumacza.

Naukowiec Sun Le z Chińskiej Akademii Nauk zaznacza, że język jest jednym z głównych wyzwań dla wymiany informacji w projekcie. Natomiast zdaniem Wonga Kam-Fai’a, profesora Uniwersytetu Chińskiego w Hong Kongu, dzięki udoskonaleniu tłumaczenia maszynowego międzynarodowe firmy będą w stanie łatwiej odbierać wiadomości i dane z innych krajów.

Obecne badania koncentrują się głównie na państwach ASEAN i innych krajach Azji, jednak oczekuje się, że ich wyniki zostaną wykorzystane do tłumaczenia dziesiątek innych języków, powiedział Wong.

Projekt „Pas i Szlak” uzyskał dotychczas poparcie ze strony ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych, podpisując blisko 50 międzyrządowych umów o współpracy.

W połowie maja w Pekinie odbędzie się „Forum Współpracy Międzynarodowej Pasu i Szlaku”, gdzie oczekuje się, że Chiny formalnie nawiążą współpracę z blisko 20 krajami i ponad 20 organizacjami międzynarodowymi.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here