Chiny: rząd zakazuje „zbyt religijnych” imion w Xinjiangu

1687

Rząd chiński, coraz bardziej kontrolujący muzułmanów w zachodnich Chinach, zabronił rodzicom nadawania swoim dzieciom imion takich jak Muhammad, Arafat czy Jihad.

Zakaz wprowadzony został w obecnym miesiącu. Urzędnicy wyjaśnili go jako „zapobieganie religijnej gorliwości” w zachodnim regionie Xinjiang, w którym mieszka ok. 10 milionów Ujgurów, z czego zdecydowana większość wyznaje islam.

Rząd uważa, że w Xinjiangu znajduje się źródło ekstremizmu islamskiego, przemocy oraz separatyzmu. Wielu Ujgurów uważa jednak, że to ograniczenia ze strony rządu w stosunku do wyznawanej wiary są winne napięciom w regionie.

Lista imion zatytułowana zastała jako „Lista zabronionych imion mniejszości etnicznej” (z ang.: “List of Banned Ethnic Minority Names”). Znajduje się na niej ponad 20 imion wliczając takie jak: Mujahid i Medina.

Urzędniczy ds. bezpieczeństwa w Urumczi potwierdzili już wprowadzony zakaz. Jeden z urzędników zapowiedział, że niemowlęta noszące zabronione imiona nie będą mogły zostać zarejestrowane w ramach rządowego systemu meldunku, znanego jako system „hukou”.

Obrońcy praw człowieka mówią, że zakaz pokazał jak daleko rząd może się posunąć w ograniczaniu wolności osobistej Ujgurów, w imię walki z terroryzmem.

Sophie Richardson, przewodnicząca działań Human Rights Watch na Chiny, powiedziała, że wybór imienia dziecka powinien być „radosną, prywatną sprawą.”

Aby zwalczać to, co chińscy urzędnicy nazywają ekstremizmem w Xinjiangu, rząd chiński wprowadził w ostatnich latach szereg ograniczeń. Miesiąc temu na przykład, nałożony został zakaz posiadania długiej brody u mężczyzn oraz noszenia hidżabu przez kobiety w miejscach publicznych.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here