Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazują importu niektórych warzyw i owoców – Oman reaguje

1309

W poniedziałek 24 kwietnia Ministerstwo Zmian Klimatycznych i Środowiska (MOCCAE) Zjednoczonych Emiratów Arabskich nałożyło embargo na import niektórych owoców i warzyw z Egiptu, Jemenu, Jordanii, Omanu i Libanu. Powodem jest wykrycie nadmiernej ilości pestycydów.

MOCCAE ogłosiło, że zakaz importu obejmuje: wszystkie gatunki pieprzu z Egiptu; pieprz, kapustę, kalafior, sałatę, dynię, fasolę oraz bakłażan z Jordanii; melony, marchew i rukiew wodną z Omanu; a także wszystkie typy owoców z Jemenu. Decyzja MOCCAE wejdzie w życie od 15 maja.

W odpowiedzi na działania MOCCAE, minister rolnictwa i rybołówstwa dr. Ahmed bin Nasser al-Bakri spotkał się z ambasadorem ZEA Mohammedem al-Suwaidim. Przedstawiciele Omanu i ZEA rozmawiali na temat przyczyn emirackiego embarga. Al-Suwaidi zapowiedział, że przedstawi punkt widzenia omańskiego ministra rolnictwa jego emirackiemu odpowiednikowi „jeżeli chodzi o kontynuację współpracy między obydwoma krajami oraz zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów rolnych eksportowanych i importowanych między krajami Rady Współpracy Zatoki Perskiej”.

W dniu 25 kwietnia, Ministerstwo Rolnictwa Omanu zarządziło intensyfikację kontroli jakości omańskich produktów. Specjaliści przebadali ponad 1600 próbek i 98% z nich spełniało międzynarodowe standardy. Omańczycy planują również utworzyć organ znany jako „Central Laboratory for Plant Health” w celu kontroli jakości rodzimych produktów rolnych.

Omańskie warzywa i owoce postrzegano jako przedstawiające wysoką jakość. Dlatego były one również eksportowane na rynki wymagające produktów o wyższych standardach, takich jak Japonia czy niektóre kraje europejskie.

Podstawą gospodarki omańskiej jest wydobycie ropy i gazu (45% PKB). Kraj nie należy do OPEC, choć koordynuje swoje wydobycie z zaleceniami tej organizacji. Władze Omanu próbują dywersyfikować źródła dochodu oraz prowadzą politykę omanizacji rynku pracy, ponieważ problemem jest duża ilość pracowników zagranicznych i niska aktywizacja zawodowa Omańczyków.

(MSZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here