Ranking Reporterów bez Granic: Chiny na piątym miejscu od końca

638

Chiny zajęły 176 miejsce w corocznym rankingu Press Freedom Index, opracowanym przez organizację Reporterów bez Granic. Za Chinami uplasowały się jedynie Syria, Turkmenistan, Erytrea oraz Korea Północna.

Press Freedom Index ma na celu odzwierciedlać stopień swobody, jaki posiadają dziennikarze, organizacje informacyjne oraz obywatele. Oceniane są również wysiłki podejmowane przez władze państw, aby zapewnić mediom wolność słowa.

W tegorocznym raporcie Reporterów bez Granic Chiny zostały określone jako „wiodące na świecie więzienie dla dziennikarzy obywatelskich”. Według sprawozdania w 2015 i 2016 roku wielu dziennikarzy, blogerów oraz działaczy praw człowieka w Chinach zostało zatrzymanych i zmuszonych do przyznania się do winy. Organizacja donosi również, że obecnie zatrzymanych jest ponad 100 dziennikarzy i blogerów, w tym znana 72-letnia dziennikarka Gao Yu.

Największą swobodą dziennikarze cieszą się kolejno w Norwegii, Szwecji oraz Finlandii. Polska znalazła się na 54 miejscu, co oznacza spadek o siedem miejsc. W Azji najwyższą pozycję zajmuje Tajwan, który w tym roku awansował na 45 miejsce. Hongkong natomiast zajął 73 pozycję, co stanowi duży spadek w porównaniu z poprzednimi latami. Jeszcze w 2010 roku Hongkong znajdował się na 34 miejscu, jednak przez zwiększone wpływy Chin jego pozycja stopniowo zaczęła spadać.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here