Turcja blokuje dostęp do Wikipedii

1390

W sobotę 29 kwietnia, Turcja zablokowała dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii na terenie kraju. Turcy mogą korzystać z serwisu jedynie przy użyciu połączenia VPN.

Zablokowanie dostępu do popularnej internetowej encyklopedii Turcja argumentuje prowadzeniem przez Wikipedię „kampanii oczerniającej przeciwko Turcji na arenie międzynarodowej” przy współpracy z „organizacjami terrorystycznymi”. Ankara zażądała usunięcia przez encyklopedię „obraźliwych materiałów”, jednak Wikipedia odrzuciła tureckie żądania. Strona turecka podała, że blokada będzie utrzymana do czasu, aż internetowa encyklopedia nie zastosuje się do wytycznych Ankary.

Według Turkey Bloks – organizacji monitorującej turecki internet oraz mediów, działania przeciwko Wikipedii muszą zostać zatwierdzone przez turecki wymiar sprawiedliwości.

Inne strony internetowe, w tym media społecznościowe, działały w sobotę normalnie.

Zdaniem niektórych użytkowników Wikipedii, blokada strony wynika z krytycznych wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana informacji we wpisie na temat referendum z 16 kwietnia nad zmianami konstytucji.

W ostatnich latach Turcja blokowała dostęp do niektórych stron internetowych po zamachach terrorystycznych oraz dużych demonstracjach antyrządowych. Według Freedomhouse.org, monitorującego poziom wolności na świecie, status tureckiego internetu można określić jako „częściowo wolny”.

(MSZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here