Korea Północna ostrzega Chiny przed wprowadzaniem kolejnych sankcji

1367

Pyongyang ostrzega Pekin przed „katastroficznymi konsekwencjami” nakładania dalszych sankcji. Ma to zagrozić relacjom obu krajów.

Oficjalna Centralna Koreańska Agencja Informacyjna (KCNA) opublikowała oświadczenie w tej sprawie 22 kwietnia b.r.

Oświadczenie zostało zatytułowane „Czy jesteście dobrzy w tańczeniu jak inni wam grają”. Jego treść nie wskazuje bezpośrednio na Chiny, ale używa eufemistycznego zwrotu „kraj blisko KRLD”.

Jeden z pierwszych akapitów dokumentu odwołuje się do militarystycznej aktywności US w regionie: „Nikt nic nie mówi na temat działań US, które popychają kraje na półwyspie koreańskim na skraj wojny (…), ale w kraju blisko KRLD używa się takich zwrotów, jak ‘potrzebny krok’ oraz ‘reakcja na poziomie decyzyjnym’ w celu zastraszenia nas”.

„(Kraj blisko KRLD) mówi bzdury, że KRLD musi przemyśleć wagę relacji ze swoimi sąsiadami i że tylko ten kraj jest w stanie utrzymać pokój i zaoferować wsparcie dla ekonomii. Zakłada, że KRLD nie będzie w stanie przetrwać po wprowadzeniu ostrych ekonomicznych sankcji nałożonych przez dany kraj.”

Oświadczenie wydane przez KCNA ostrzega, że działania „sąsiedniego kraju” są surowo oceniane przez przedstawicieli reżimu północnokoreańskiego: „Jeśli sąsiedni kraj będzie nakładał sankcje na KRLD, tańcząc do melodii granej przez kogoś innego po wydaniu złego osądu, spotka się z pochwałą wrogów Pyongyangu, ale powinien się przygotować na katastrofalne konsekwencje w relacjach bilateralnych”.

Korea Herold wskazuje, że Pyongyang bardzo rzadko krytykuje działania Pekinu. Specjaliści uważają, że oświadczenie stanowi odpowiedź na dyskusję, trwającą w chińskich mediach, dotyczącą nałożenia dalszych sankcji na Koreę Północną. Zakładają m.in. ograniczenie eksportu ropy w przypadku dalszych testów jądrowych.

Jak podaje Reuters, 20 kwietnia KCNA zacytowała anonimowe źródło rządu południowokoreańskiego, które zapewniło, że w ostatnim czasie siły powietrzne US patrolowały wschodnie wybrzeże Półwyspu Koreańskiego. Do 28 kwietnia będą trwały coroczne ćwiczenia wojsk Korei Południowej i US pod kryptonimem Max Thunder. Korea Północna nazywa je „przygotowaniami do inwazji”.

Chiny są tradycyjnym sojusznikiem Korei Północnej. Historia stosunków obu krajów sięga czasów założenia KRLD przez Kim Il-Sunga.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here