Rząd Regionalny Kurdystanu zamyka nielegalne rafinerie

1703

Aż 61 nielegalnych rafinerii zakończyło swoją działalność w irackim Regionie Kurdystanu. Przyczyną są zeszłoroczne zmiany w prawie przyjęte przez władze autonomii w Irbilu, które zakładają ograniczenie dostępu prywatnych podmiotów gospodarczych do kurdyjskich zasobów ropy naftowej.

Według Ministerstwa Surowców Naturalnych, wszystkie zamknięte obiekty prowadziły swoją działalność bez upoważnienia ze strony rządowej. Do zamknięcia przez autonomiczny rząd kurdyjski pozostało jeszcze 129 nielegalnych obiektów. Większość spośród tych rafinerii, które zostały zamknięte i te obiekty, które wkrótce spotka podobny los, nie spełniają współczesnych standardów działania według Dilshada Shaabana – parlamentarzysty i członka irbilskiego komitetu zasobów.

Jedynie 21 rafinerii zostało autoryzowanych przez władze.

Według danych strony kurdyjskiej z listopada 2016, iracki Kurdystan produkował średnio 597 587 baryłek ropy dziennie (17 927 598 łącznie w ciągu miesiąca).

Obszar Regionu Kurdystanu w można określić mianem oazy spokoju w ogarniętym wojną północnym Iraku. Choć wcześniej był to region stosunkowo dobrze prosperujący, niskie ceny ropy odbiły się w zeszłym roku na gospodarce Autonomii.

(MSZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here