Winod Khanna nie żyje: pożegnanie bollywoodzkiej gwiazdy

1307

Jeden z najsłynniejszych bollywoodzkich aktorów, 70-letni Winod Khanna zmarł w czwartek rano w jednym z mumbajskich szpitali. Uznany weteran indyjskiego kina, producent filmowy i polityk z partii BJP przegrał walkę z rakiem.

Jak czytamy w oświadczeniu szpitala HN Reliance Hospital: „Winod Khanna odszedł o godzinie 11.20 z powodu zaawansowanego raka pęcherza”.

Zgodnie z raportem Hindustan Times, aktor trafił do szpitala z powodu „ciężkiego odwodnienia” już 31 marca. Hospitalizowany był w HN Reliance and Research Centre w Mumbaju. Synowie Khanny, Akszaje i Rahul odmówili komentowania podanych przez media informacji o rzekomej chorobie nowotworowej, twierdząc, że ojciec wraca do zdrowia i jego stan jest stabilny.

Khanna wraz z żoną Kawitą wiedli szczęśliwe życie. Mieli dwójkę dzieci: Saksziego i Śraddhę oraz wychowywali dwóch synów z pierwszego małżeństwa Khanny: Akszaje i Rahula.

Swą karierę aktorską Winod rozpoczął w 1969 roku jako drugoplanowy artysta, stopniowo zdobywając sławę, by w końcu zagrać w największych hitach Bollywoodu, takich jak „Mere Apne”, „Insaaf”, „Parvarish”, „Muqaddar Ka Siqandar”, „Qurbani”, „Dayavaan”, „Mera Gaon Mera Desh”, „Chandni”, „Te Burning Train”, „Amar, Akbar, Anthony”. Był nominowany do Filmfare Award – indyjskiej nagrody odpowiadającej Oskarowi.

W swej karierze, trwającej niemal 5 dekad, zagrał w ponad 100 filmach. Będąc u szczytu popularności zaskoczył swoich fanów, odchodząc od kinematografii na 5 lat, by przyłączyć się do aśramu duchowego przywódcy Osho. Wrócił pod koniec lat osiemdziesiątych, odnosząc na wizji kolejne sukcesy.

Winod Khanna był również od 1997 roku członkiem Bharatija Dźanta Party (BJP) z okręgu Gurdaspur w Pendźabie. W następnym roku został wybrany do Lok Sabhy – jednej z izb indyjskiego parlamentu federalnego. Wybierany był czterokrotnie, jako kandydat okręgów wyborczych w północnym stanie Pendźab, ostatni raz w 2014 roku.

Mimo związków z polityką, z zapałem kontynuował pracę nad swoim ostatnim filmem „Dilwale” (2015).

Śmierć Winoda Khanny dotnęła nie tylko jego najbliższych, ale także przyjaciół ze świata filmowego, jak choćby Amitabha Baććana, który pracował z Khanną przy kilku popularnych filmach Bollywoodu. Piosenkarka Aśa Bhosle złożyła rodzinie Khanny kondolencje mówiąc: „Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o odejściu Winoda. Pozostał on zarówno gwiazdą, jak i przyzwoitym człowiekiem do samego końca”.

(ac)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here