Indyjski minister rozdaje kobietom kije do obrony

1570

Minister Gopal Bhargawa, urzędujący w stanie Madhja Pradeś, rozdał zamężnym kobietom setki drewnianych kijów „do obrony przed mężami”.

Podczas ceremonii grupowego ślubu, zorganizowanego przez rząd stanu Madhja Pradeś, prawie 700 świeżo upieczonych mężatek zostało obdarowanych nietypowym prezentem – drewnianą pałką, która ma być narzędziem obronnym przed małżonkiem. Tradycyjnie kij ten (z jęz. hindi mogri) wykorzystuje się do prania, jednakże te rozdane podczas ceremonii są szczególne – znajdują się na nich napisy typu „Do bicia pijaczków” czy „Policja nie będzie interweniować”.

Sam Gopal Bhargawa twierdzi, że cała akcja została zorganizowana, by zwrócić uwagę na problem przemocy domowej, której doświadczają kobiety z ręki męża. Według zamysłu ministra, kije mają służyć do obrony, a nie ataku. Dodał, jednak że jeśli do męża nie będą trafiały argumenty i racjonalne rozumowanie, należy „dać przemówić kijom”. Za główną przyczynę przemocy domowej Gopal Bhargawa uznaje alkohol. Według jego słów pijaństwo wywołuje agresję u mężczyzn i pochłania znaczną część domowych budżetów, często prowadząc do biedy.

Akcja rozdawania kijów jeszcze się nie zakończyła – minister zamówił kolejnych 10 000 sztuk, które ma zamiar rozdawać kolejnym pannom młodym. Gopal Bhargawa twierdzi, że wiele kobiet zwraca się do niego z prośbą o wprowadzenie prohibicji w stanie Madhja Pradeś. W międzyczasie rząd Indii stopniowo wprowadza regulacje dotyczące ograniczenia spożywania alkoholu. W czterech stanach wprowadzono różnego rodzaju zakazy spożywania alkoholu w określonych miejscach, zaś w kwietniu ustanowiono w całych Indiach zakaz sprzedaży alkoholu w promieniu 500 m od głównych dróg.

Źródła: 1.https://www.theguardian.com/world/2017/may/01/police-wont-intervene-indian-brides-given-wooden-paddles-to-beat-drunk-husbands
2.http://edition.cnn.com/2017/05/01/asia/india-wedding-bats-trnd/

(mb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here