Japończycy podzieleni w sprawie rewizji pacyfistycznego art.9

1600

29 kwietnia przeprowadzono e-mailowe badania opinii publicznej dotyczące rewizji 9 art. konstytucji japońskiej.

W związku z 70 rocznicą ustanowienia powojennej konstytucji Kyodo news przeprowadziło e-mailowe badania dotyczące rewizji 9 art. W jego treści naród japoński „wyrzeka się na zawsze wojny (…)” oraz uznaje, że „nie będą nigdy utrzymywane siły zbrojne lądowe, morskie i powietrzne”.

Prawie 2,000 pełnoletnich osób z całego kraju odesłało kwestionariusz. 49% osób popiera pomysł zmiany, a 47% jest mu przeciwne.

Wśród osób popierających zmianę art. 9 66% wyjaśniło, że powoduje nimi niepokój wywołany przez „północnokoreańskie programy jądrowe i rakietowe oraz chińską ekspansję militarną”. 20% uważa, że rewizja rozwiązałaby problem sprzeczności ustawowego pacyfizmu i istnienia Japońskich Sił Samoobrony.

51% badanych jest przeciwko wprowadzaniu zmian konstytucyjnych za administracji Shinzo Abe, który od lat postuluje zwiększenie obronności Japonii.

Znaczna większość badanych uznaje art. 9 za ważny czynnik w utrzymywaniu pokoju w kraju. Aż 75% badanych uważa, że dzięki niemu Japonia uniknęła udziału w konfliktach od czasów II Wojny Światowej. 20% osób przeciwko rewizji wyraziło opinię, że ta zmiana mogłaby popchnąć Japonię na drogę rozwoju militarnego.

Na pytanie, czy w przyszłości trzeba będzie dokonać rewizji japońskiej ustawy zasadniczej, 60% badanych odpowiedziało, że będzie to “potrzebne”. Jako powód najczęściej podawano, że kontrowersyjny art. 9 nie pasuje do współczesnych wymagań.

Zdaniem polityków treść art. 9 nie wyklucza możliwości obrony własnej, stąd istnienie Japońskich Sił Samoobrony.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here