Odznaczenie rządu japońskiego dla profesora Jana Bossaka

1679

Rząd Japonii ogłosił 29 kwietnia, że postanawia odznaczyć Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, profesora Jana Bossaka, wykładowcę Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz wiceprzewodniczącego Polsko–Japońskiego Komitetu Gospodarczego.

Profesor Bossak specjalizuje się w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, finansach, konkurencyjności międzynarodowej, integracji europejskiej oraz światowych systemach gospodarczych. Pełnił funkcję profesora wizytującego na licznych uniwersytetach, m.in. na Uniwersytecie Brukselskim (1978), Uniwersytecie Kyoto (1980-1981), Uniwersytecie Ryukoku (1985-1986), Uniwersytecie Seton Hall (1989) oraz na Buckinghamshire College of Higher Education (1997).

Ambasada Japonii w Polsce w komunikacie dotyczącym profesora Bossaka podaje:

”Od wielu lat profesor Bossak propagował współpracę gospodarczą między Polską i Japonią, zarówno od strony biznesowej, jak i naukowej. Podejmował również wysiłki na rzecz pogłębienia wiedzy o japońskiej gospodarce wśród Polaków. Przyczynił się także do rozwoju współpracy naukowej oraz wymiany studenckiej pomiędzy Szkoła Główną Handlową a uniwersytetami japońskimi.”

Order Wschodzącego Słońca nadawany jest osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Jego historia sięga 1875 roku i od tego czasu uhonorowano nim między innymi marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Andrzeja Wajdę.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie za zasługi dla wielowymiarowej integracji polsko-japońskiej. W 2014 roku profesor Bossak otrzymał Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych Japonii.

 

 

(kn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here