Drzwi chińskich uczelni są otwarte dla studentów z krajów uczestniczących w „Pasie i Szlaku”

1859

Jak podaje China Daily, Chiny mają zamiar spróbować przyciągnąć więcej studentów z krajów biorących udział w projekcie „Pasa i Szlaku”. Według planu mają zostać w najbliższych latach największą grupą międzynarodowych studentów.

Rekrutacja studentów z tych państw będzie dla Ministerstwa Edukacji „misją o wielkim znaczeniu”, powiedział Xu Tao, dyrektor departamentu wymiany i współpracy międzynarodowej.

Xu powiedział, że w celu uczynienia Chin atrakcyjniejszym miejscem dla młodych ludzi, ministerstwo otworzy więcej kursów prowadzonych w języku angielskim. Stypendium rządu chińskiego otrzyma każdego roku co najmniej 3 000 studentów z krajów i regionów biegnących wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku i Jedwabnej Drogi Morskiej XXI wieku.

– „Widzieliśmy wielu utalentowanych, młodych ludzi z całego świata, którzy po powrocie z Chin zostali najlepszymi ekspertami lub wyższymi urzędnikami w swoich państwach” – powiedział Xu, dodając, że wiele z nich odegrało kluczowe role w utrzymaniu dobrych stosunków między Chinami, a ich rodzinnymi krajami.

Podczas przyznawania stypendium rządu chińskiego, ministerstwo bierze pod uwagę strategię rozwoju, jaką Chiny obrały na następne lata, powiedziała Mao Dongmin, urzędniczka pracująca w departamencie Xu. Oznacza to, że studenci z krajów biorących udział w „Pasie i Szlaku”, którzy ubiegają się o miejsce na studiach związanych z energią, komunikacją, transportem, badaniami morskimi oraz finansami, będą mieli stosunkowo większą szansę na zdobycie stypendium.

Ponadto, ministerstwo współpracuje z innymi ministerstwami i komisjami, aby zrozumieć ich potrzeby i odpowiednio wspierać talenty, dodała Mao.

Jako przykład podała współpracę z Narodową Administracją Energetyczną, dzięki której wiedzą, że Chiny planują wykorzystywać technologię jądrową na poziomie globalnym. Ważnym partnerem w tym procesie są inne kraje, takie jak Pakistan.

– „Z punktu widzenia edukacji, to, co możemy zrobić, to przyciągnąć studentów z krajów partnerskich i finansować ich naukę tak, by studiowali w Chinach powiązane ze sobą specjalizacje” – powiedziała, dodając, że w ten sposób studenci wspierają intelektualnie rozwój energetyki jądrowej w Chinach.

Odkąd ministerstwo wydało w lipcu rozporządzenie nawołujące do zwiększenia powiązań edukacyjnych, kraje „Pasu i Szlaku” ściśle współpracują z Chinami w zakresie edukacji.

Do tej pory Chiny podpisały porozumienia w sprawie wzajemnego uznawania stopni naukowych z 46 państwami i regionami na całym świecie, z czego ponad połowa z nich leży wzdłuż „Pasa i Szlaku”.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here