Porozumienie o strefach bezpieczeństwa w Syrii

982

W nocy z 5 na 6 maja weszło w życie porozumienie o czterech strefach bezpieczeństwa. Obszary te obejmują prowincję Idlib; część prowincji Latakia, Hims, Hama, Dara i Kunajtira, część Aleppo, a także część przedmieść Damaszku. Ma w nich obowiązywać całkowity zakaz używania broni.

W czwartek 4 maja, w stolicy Kazachstanu Astanie, przedstawiciele Turcji oraz Iranu zgodzili się z rosyjską propozycją utworzenia w Syrii stref bezpieczeństwa i podpisali memorandum w tej sprawie. Do Astany przybył również przedstawiciel przeciwników Baszara Al Asada, który nie podpisał wspomnianego dokumentu. Przedstawiciele USA występowali jedynie w charakterze obserwatora.

W kazachskiej stolicy ustalono również, że oprócz używania broni, w strefach tych zabronione będą również loty samolotów bojowych. Jest to szczególnie uciążliwe dla Amerykanów i ich sojuszników walczących z Państwem Islamskim, których lotnictwo przelatuje nad strefami bezpieczeństwa na północy Syrii.

Mimo to, pojawiają się zastrzeżenia co do podpisanego dokumentu, którego treść nie została podana do publicznej wiadomości. Syryjska opozycja uważa, że porozumienie zostało „zawarte bez udziału narodu Syrii” i „brakuje mu podstaw do legitymizacji”. Jej zdaniem, utworzenie stref jest krokiem w stronę rozbioru kraju. Dodatkowo przeciwnicy reżimu orzekli, że nie będą uważać Iranu za gwaranta zawieszenia broni.

Czwartkowe spotkanie w Astanie zostało ciepło przyjęte przez ONZ, wzywające wcześniej do powstrzymania eskalacji konfliktu w Syrii. Staffan de Mistura, specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Syrii, postrzega utworzenie stref bezpieczeństwa jako „krok w dobrą stronę w procesie de-eskalacji konfliktu”. Sceptycznie podchodzą do niego Stany Zjednoczone oraz syryjska opozycja.

Rosjanie deklarują, że utworzenie stref będzie zapobiegało zaostrzaniu się konfliktu. Póki co, gwarantami bezpieczeństwa w tych strefach mają być siły trzech sygnatariuszy porozumienia: Turcji, Rosji i Iranu. Jednak zdaniem Rosjan, w przyszłości będzie możliwe utrzymywanie w nich porządku przez siły międzynarodowe.

MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here