Wybuch w irańskiej kopalni węgla – 35 ofiar śmiertelnych

1633

W dniu 3 maja doszło do wybuchu w kopalni węgla w Zemestanjurt, niedaleko miasta Azadszahr w prowincji Golestan. Na chwilę obecną wiadomo o 35 ofiarach śmiertelnych oraz trzydziestu osobach, które zostały przewiezione do okolicznych szpitali.

Przyczyną katastrofy w kopalni Zemestanjurt była eksplozja metanu, do której miało dojść gdy górnicy próbowali uruchomić lokomotywę z wagonami transportującymi urobek. Do wybuchu doszło w chwili zmiany roboczej w kopalni.

Wczoraj irańskie media państwowe podały, że ponad 50 górników zostało uwięzionych pod ziemią. Pierwsze doniesienia mówiły o kilkunastu rannych osobach, które zostały przewiezione do szpitala.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani wysłał na miejsce katastrofy ministra pracy Alego Rabeia, który osobiście kieruje akcją ratunkową.

Operacja ratunkowa wolno posuwa się naprzód, gdyż zasypane tunele są wypełnione gazem. Górnicy uwięzieni są na końcu kilometrowego szybu. Oficjał golestańskiego przemysłu górniczego Reza Bahrami podał, że „około 600 metrów zawalonego tunelu zostało oczyszczone”.

To nie pierwsza katastrofa górnicza w ostatnich latach, do których doszło w Iranie. Ostatnio do tego typu katastrof dochodziło w roku 2013 i 2009, w których łącznie zginęło 31 górników. Uważa się, że przyczyną jest brak stosowania się do zasad BHP oraz słabe przygotowanie służb ratunkowych.

Choć roczne wydobycie węgla w Iranie wyniosło w roku 2016 około 1,7 miliona ton, Teheran jest zmuszony sprowadzać węgiel zza granicy. Roczne zapotrzebowanie to około 2,5 miliona ton tego surowca, którego większość zużywana jest przez irański przemysł hutniczy.

MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here