W przyszłym roku Chiny zamierzają wypuścić internetową wersję swojej encyklopedii, która ma konkurować z Wikipedią.
W przeciwieństwie do Wikipedii, ta ogromna encyklopedia internetowa ma być stworzona przez starannie dobranych uczonych, nie internautów, tak jak działa to w przypadku Wikipedii.
Pierwsze wydanie Encyklopedii Chin zostało opublikowane w wersji papierowej przy wsparciu uczonych w 1993 roku. Druga edycja pojawiła się w 2012 roku. Trzecia będzie największą publikacją w Chinach. Ma zaangażować 20 000 ekspertów, którzy mają napisać 300 000 wpisów, z czego każde ma mieć ok. 1000 słów. Czyni to ją dwukrotnie dłuższą niż Encyclopedia Britannica.
W zeszłym miesiącu, Yang Muzhi, główny redaktor projektu, powiedział, że encyklopedia internetowa będzie „nie książką, a Wielkim Murem Kultury”, który „pokieruje społeczeństwem”.
Doprowadzi to do konkurencji z lokalnymi firmami, które uruchomiły własne encyklopedie online – takie jak Baidu czy Qihu 360, a także największą platformą – Wikipedią.
Obecnie użytkownicy w Chinach kontynentalnych mogą czytać niektóre treści z Wikipedii, ale wyszukiwanie drażliwych tematów, takich jak Dalajlama czy prezydent Xi Jinping, jest zablokowane.
Projekt został zatwierdzony już w 2011 roku, ale prace nad nim ruszyły dopiero niedawno.
W 2014 roku Rosja również ogłosiła prace nad alternatywą dla Wikipedii. Wynikało to z woli rządu, aby przekazywać lepsze informacje o kraju, niż te zamieszczone na platformie Wikipedii.
(as)