Chiński rywal Wikipedii ma ruszyć w 2018 roku

865

W przyszłym roku Chiny zamierzają wypuścić internetową wersję swojej encyklopedii, która ma konkurować z Wikipedią.

W przeciwieństwie do Wikipedii, ta ogromna encyklopedia internetowa ma być stworzona przez starannie dobranych uczonych, nie internautów, tak jak działa to w przypadku Wikipedii.

Pierwsze wydanie Encyklopedii Chin zostało opublikowane w wersji papierowej przy wsparciu uczonych w 1993 roku. Druga edycja pojawiła się w 2012 roku. Trzecia będzie największą publikacją w Chinach. Ma zaangażować 20 000 ekspertów, którzy mają napisać 300 000 wpisów, z czego każde ma mieć ok. 1000 słów. Czyni to ją dwukrotnie dłuższą niż Encyclopedia Britannica.

W zeszłym miesiącu, Yang Muzhi, główny redaktor projektu, powiedział, że encyklopedia internetowa będzie „nie książką, a Wielkim Murem Kultury”, który „pokieruje społeczeństwem”.

Doprowadzi to do konkurencji z lokalnymi firmami, które uruchomiły własne encyklopedie online – takie jak Baidu czy Qihu 360, a także największą platformą – Wikipedią.

Obecnie użytkownicy w Chinach kontynentalnych mogą czytać niektóre treści z Wikipedii, ale wyszukiwanie drażliwych tematów, takich jak Dalajlama czy prezydent Xi Jinping, jest zablokowane.

Projekt został zatwierdzony już w 2011 roku, ale prace nad nim ruszyły dopiero niedawno.

W 2014 roku Rosja również ogłosiła prace nad alternatywą dla Wikipedii. Wynikało to z woli rządu, aby przekazywać lepsze informacje o kraju, niż te zamieszczone na platformie Wikipedii.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here