Chiny: ponad 20 tysięcy absolwentów z Xinjiangu wróciło do domu

1181

08Ponad 21 000 absolwentów szkół wyższych, po ukończeniu studiów w innych częściach kraju, powróciło do autonomicznego regionu Xinjiang Uygur w północno-zachodniej części Chin, donosi China Daily.

W ciągu ostatnich 17 lat ponad 90 000 studentów z Xinjiangu uczęszczało do szkół w bardziej rozwiniętych gospodarczo regionach kraju. Według lokalnego departamentu edukacji, ponad 21 000 osób ukończyło uniwersytety i wróciło do rodzinnego regionu.

Od 2000 roku „klasy Xinjiang” zapewniają uczniom z odległych części regionu możliwość studiowania na wysokim poziomie w szkołach w innych częściach kraju. Jako że Xinjiang jest domem dla 47 grup etnicznych, studenci pochodzą głównie z mniejszości etnicznych. W programie uczestniczyły 93 szkoły średnie z 45 miast.

– „Szkoły uczyniły wiele, aby sprzyjać postępowi gospodarczemu i społecznemu w Xinjiangu. Wielu absolwentów odniosło sukces w różnych gałęziach przemysłu” – powiedział Sun Qi, zastępca szefa departamentu edukacji Xinjiang.

Urodzony w rodzinie rolniczej Mirzat Hamurat został przyjęty do szkoły średniej we wschodnim mieście Qingdao w 2006 roku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Lanzhou został fotoreporterem stacji telewizyjnej w Xinjiangu.

– „Dzięki »klasom Xinjiang« dziecko takie jak ja, pochodzące ze wsi, mogło zostać dziennikarzem. Jestem bardzo wdzięczny” – powiedział Hamurat.

Podobnie jest z tybetańskimi uczniami, którzy od lat 80. mają możliwość uczęszczania do szkół średnich w większych miastach poza swoim regionem autonomicznym. Wielu z nich po ukończeniu studiów również wraca do domu.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here