Pierwszy lot chińskiego samolotu pasażerskiego

1135

W miniony piątek zakończył się premierowy lot nowego chińskiego samolotu pasażerskiego C919. Lot przebiegł spokojnie. Krążył nad deltą rzeki Jangcy i wrócił do Szanghaju od strony wybrzeża.

Jak podaje China Daily, debiut nowego samolotu obserwowało około 3000 osób.

Na pokładzie samolotu znajdowała się tylko licząca 5 osób załoga, maksymalna osiągnięta podczas lotu prędkość wynosiła 290-300 km/h, a podróż trwała około 90 minut.

Po udanym teście, który nazwano „przełomowym wydarzeniem”, władze pogratulowały listownie producentom samolotu, podkreślając, że jest to ogromne osiągnięcie chińskiego przemysłu lotniczego.

Projekt stworzenia samolotu C919 rozpoczął się w 2006 roku. Dwa lata później założono Commercial Aircraft Corporation (COMAC), która zajęła się produkcją samolotu. COMAC powstał w Szanghaju ze względu na przewagę technologiczną w przemyśle lotniczym oraz dojrzałość rynku w tym mieście.

Jak wskazują producenci, ich celem jest konkurowanie z samolotami typu Boeing czy Airbus. Jednak zanim C919 zostanie dopuszczony do lotów komercyjnych, czeka go jeszcze wiele podobnych testów.

Do tej pory na swój pierwszy samolot firma COMAC otrzymała 570 zamówień od 23 klientów.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here